Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 100 м градно за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
100 метри градно за жени
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови7–8 август 2016
Натпреварувачи44 од 35 земји
Побед. време1:04.93 ОР
Медалисти
Gold medal   САД
Silver medal   Русија
Bronze medal   САД
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 100 метри градно за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 7–8 август 2016 година во Олимписки центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Златниот медал го освоила Лили Кинг од САД која постигнала нов олимписки рекорд од 1:04.93.[2]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Рута Мејлутите (ЛИТ) 1:04.35 Барселона, Шпанија 29 јули 2013
Олимписки рекорд  Лејзел Џонс (АВС) 1:05.17 Пекинг, Кина 10 август 2008

Следниов рекорд беше поставен за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Натпреварувач Држава Време Рекорд
8 август Финале Лили Кинг САД 1:04.93 ОР

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

[3]

Место Група Линија Натпреварувач Држава Време Белешка
1 6 4 Лили Кинг САД 1:05.78 Q
2 5 4 Јулија Ефимова Русија 1:05.79 Q
3 4 4 Кејти Мејли САД 1:06.00 Q
4 6 5 Рута Мејлутите Литванија 1:06.35 Q
5 6 3 Ши Џинглин Кина 1:06.55 Q
6 4 7 Рике Мелер Пеерсен Данска 1:06.58 Q
7 5 5 Алија Еткинсон Јамајка 1:06.72 Q
8 4 6 Тејлор Мекион Австралија 1:06.73 Q
9 6 6 Храбнхилдур Лутерсдоутир Исланд 1:06.81 Q
10 5 6 Џени Јохансон Шведска 1:06.84 Q
11 4 2 Рејчел Никол Канада 1:06.85 Q
12 5 8 Клои Тутон Велика Британија 1:06.88 Q
13 6 2 Сатоми Сузуки Јапонија 1:06.99 Q
14 6 1 Џесика Вал Шпанија 1:07.07 Q
15 5 2 Викторија Зејнеп Ѓунеш Турција 1:07.14 Q
16 4 3 Канако Ватанабе Јапонија 1:07.22 Q
17 5 7 Аријана Кастиљони Италија 1:07.32
18 3 4 Џена Лауканен Финска 1:07.35
19 6 7 Кјера Смит Канада 1:07.41
20 5 3 Мартина Караро Италија 1:07.56
21 5 1 Фиона Дојл Ирска 1:07.58
22 6 8 Џанг Синју Кина 1:07.59
23 3 2 Моли Реншо Велика Британија 1:07.92
24 4 5 Џорџија Бол Австралија 1:07.96
25 3 1 Ана Штанкович Унгарија 1:08.06
26 3 8 Мартина Моравчикова Чешка 1:08.50
27 3 5 Софи Хансон Шведска 1:08.67
28 4 1 Фани Леклиз Белгија 1:08.80
29 4 8 Дарија Чикунова Русија 1:09.12
30 3 6 Амит Иври Израел 1:09.42
31 2 5 Марија Ромањук Естонија 1:09.49
32 3 3 Ивет Конг Хонгконг 1:09.56
33 2 4 Фи Џинг Ен Малезија 1:10.22
34 2 6 Дарија Таланова Киргистан 1:10.94
35 3 7 Тјаша Возел Словенија 1:11.15
36 2 3 Татјана Кишка Молдавија 1:11.37
37 2 2 Евита Летер Суринам 1:14.96
38 2 1 Пилар Шимицу Гуам 1:16.65
39 2 8 Изи Јоаким Свети Винсент и Гренадините 1:17.37
40 2 7 Џамила Лункусе Уганда 1:19.64
41 1 3 Дарија Семјонова Туркменистан 1:19.84
42 1 5 Речел Тонјор Нигерија 1:21.43
43 1 4 Теона Босташвили Грузија 1:22.91
44 1 6 Данија Хагул Либија 1:25.47

Полуфинале[уреди | уреди извор]

[4]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешка
1 4 Јулија Ефимова Русија 1:05.72 Q
2 5 Рута Мејлутите Литванија 1:06.44 Q
3 2 Џени Јохансон Шведска 1:07.06
4 3 Рике Мелер Педерсен Данска 1:07.07
5 6 Тејлор Мекион Австралија 1:07.12
6 7 Клои Тутон Велика Британија 1:07.29
7 8 Канако Ватанабе Јапонија 1:07.43
8 1 Џесика Вал Шпанија 1:07.55

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешка
1 4 Лили Кинг САД 1:05.70 Q
2 3 Ши Џинглин Кина 1:06.31 Q
3 5 Кејти Мејли САД 1:06.52 Q
6 Алија Еткинсон Јамајка Q
5 2 Храбнхилдур Лутерсдоутир Исланд 1:06.71 Q
6 7 Рејчел Никол Канада 1:06.73 Q
7 1 Сатоми Сузуки Јапонија 1:07.18
8 8 Викторија Зејнеп Ѓунеш Турција 1:07.41

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешка
1 4 Лили Кинг САД 1:04.93 ОР
2nd 5 Јулија Ефимова Русија 1:05.50
3rd 2 Кејти Мејли САД 1:05.69
4 3 Ши Џинглин Кина 1:06.37
5 8 Рејчел Никол Канада 1:06.68
6 1 Храбнхилдур Лутерсдоутир Исланд 1:07.18
7 6 Рута Мејлутите Литванија 1:07.32
8 7 Алија Еткинсон Јамајка 1:08.10

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Day 2 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Архивирано од изворникот на 2016-08-14. Посетено на 6 August 2016.
  2. „Lilly King wins grudge-match gold and takes aim at US team-mate Justin Gatlin“. The Guardian. 9 August 2016. Посетено на 9 August 2016.
  3. „SWW031900_ResultsSummary_2016_08_07.pdf:“ (PDF). Rio 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-07. Посетено на 7 August 2016.
  4. „SWW031200_ResultsSummary_2016_08_07.pdf:“ (PDF). Rio 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 7 August 2016.