Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м градно за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри градно за мажи
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови9–10 август
Натпреварувачи39 од 30 земји
Побед. време2:07.46 ДР
Медалисти
Gold medal   Казахстан
Silver medal   САД
Bronze medal   Русија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри градно за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 9-10 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Акихиро Јамагучи (ЈАП) 2:07.01 Гифу, Јапонија 15 септември 2012
Олимписки рекорд  Даниел Ѓурта (УНГ) 2:07.28 Лондон, Обединето Кралство 1 август 2012 [2]

Следниов рекорд бил поставен за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Пливач Држава Време Рекорд
9 август Прво полуфинале Ипеј Ватанабе Јапонија 2:07.22 ОР

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Rank Heat Lane Name Nationality Time Notes
1 5 1 Антон Чупков Русија 2:07.93 Q, ДР
2 3 1 Јасухиро Косеки Јапонија 2:08.61 Q
3 4 1 Ендрју Вилис Велика Британија 2:08.92 Q
4 3 2 Илија Хоменко Русија 2:08.94 Q
5 4 2 Марко Кох Германија 2:08.98 Q
6 4 3 Димитриј Баландин Казахстан 2:09.00 Q
7 5 2 Кевин Кордес САД 2:09.30 Q
8 4 4 Ипеј Ватанабе Јапонија 2:09.63 Q
9 3 3 Мао Фејлијан Кина 2:09.80 Q
10 5 3 Џош Прено САД 2:09.91 Q
11 4 5 Мати Матсон Финска 2:10.09 Q
12 3 4 Ерик Персон Шведска 2:10.17 Q
13 3 5 Ли Сијанг Кина 2:10.17 Q
14 4 6 Карлос Клаверије Венецуела 2:10.35 Q
15 5 4 Крег Бенсон Велика Британија 2:11.19 Q
16 5 5 Лука Пацини Италија 2:11.26 Q
17 3 6 Даниел Ѓурта Унгарија 2:11.28
18 5 6 Антон Свејн Меки Исланд 2:11.39
19 2 1 Николас Квин Ирска 2:11.67
20 2 2 Јаник Кесер Швајцарија 2:11.77
21 2 3 Лорен Карнол Луксембург 2:11.94
22 4 7 Гиедријус Титенис Литванија 2:12.13
23 1 1 Глен Снајдерс Нов Зеланд 2:12.47
24 5 7 Ештон Бауман Канада 2:12.61
25 4 8 Џаред Крус ЈАР 2:12.64
26 3 7 Камерон ван дер Бург ЈАР 2:12.67
27 3 8 Пајаотис Самилидис Грција 2:12.68
28 2 4 Хорхе Муриљо Колумбија 2:12.81
29 2 5 Талес Сердеира Бразил 2:12.83
30 1 2 Давид Хорват Унгарија 2:13.24
31 2 6 Чои Кју-вунг Јужна Кореја 2:13.36
32 1 3 Бастен Каертс Белгија 2:13.44
33 1 4 Мартин Аликве Естонија 2:13.66
34 1 5 Ли Сјуен-јен Кинески Тајпеј 2:14.84
35 2 7 Димитриос Кулурис Грција 2:14.86
36 5 8 Тијаго Симон Бразил 2:15.01
37 2 8 Димитро Оселедетс Украина 2:15.19
38 1 6 Денис Петрашов Киргистан 2:16.57
39 1 7 Арја Насими Шад Иран 2:20.18

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Држава Време Белешки
1 6 Ипеј Ватанабе Јапонија 2:07.22 Q, ОР
2 2 Џош Прено САД 2:07.78 Q
3 4 Јасухиро Косеки Јапонија 2:07.91 Q
4 3 Димитриј Баландин Казахстан 2:08.20 Q
5 5 Илија Хоменко Русија 2:09.73
6 7 Ерик Персон Шведска 2:10.12
7 8 Лука Пицини Италија 2:11.53
8 1 Карлос Клаверије Венецуела 2:11.56

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Држава Време Белешки
1 5 Ендрју Вилис Велика Британија 2:07.73 Q
2 6 Кевин Кордес САД 2:07.99 Q
3 4 Антон Чупков Русија 2:08.08 Q
4 3 Марко Кох Германија 2:08.12 Q
5 2 Мао Фејлијан Кина 2:09.64
6 1 Ли Сијанг Кина 2:10.92
7 8 Крег Бенсон Велика Британија 2:10.93
8 7 Мати Матсон Финска 2:12.99

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Држава Време Белешки
1 8 Димитриј Баландин Казахстан 2:07.46 ДР
2nd 3 Џош Прено САД 2:07.53
3rd 7 Антон Чупков Русија 2:07.70 ДР
4 5 Ендрју Вилис Велика Британија 2:07.78
5 6 Јасухиро Косеки Јапонија 2:07.80
6 4 Ипеј Ватанабе Јапонија 2:07.87
7 1 Марко Кох Германија 2:08.00
8 2 Кевин Кордес САД 2:08.34

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Men's 200 m Breaststroke“. Rio 2016 Organisation. Посетено на 5 August 2016.
  2. „olympic_records_after_london_2012_redesigned.pdf:“ (PDF). FINA]]. 13 October 2015. Посетено на 5 August 2016. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]