Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 1500 м краул за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
1500 метри краул за мажи
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови12–13 август 2016
Натпреварувачи46 од 34 земји
Побед. време14:34.57
Медалисти
Gold medal   Италија
Silver medal   САД
Bronze medal   Италија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 1500 метри краул за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 12-13 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Сун Јанг (КИН) 14:31.02 Лондон, Обединето Кралство 4 август 2012
Олимписки рекорд  Сун Јанг (КИН) 14:31.02 Лондон, Обединето Кралство 4 август 2012

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Група Линија Пливач Држава Време Белешки
1 6 4 Грегорио Палтринири Италија 14:44.51 Q
2 6 5 Конор Џегер САД 14:45.74 Q
3 5 3 Џордан Вилимовски САД 14:48.23 Q
4 5 4 Мак Хортон Австралија 14:48.57 Q
5 5 5 Габријеле Дети Италија 14:48.68 Q
6 5 8 Дамијен Жоли Франција 14:48.90 Q, ДР
7 5 6 Рајан Кохрејн Канада 14:53.44 Q
8 5 2 Хенрик Кристијансен Норвешка 14:55.40 Q, ДР
9 6 3 Џек Меклохлин Австралија 14:56.02
10 6 1 Стивен Милн Велика Британија 14:57.23
11 6 2 Ахмед Акрам Египет 14:58.37
12 4 3 Јан Мицка Чешка 14:58.69
13 2 4 Илија Дружинин Русија 14:59.56
14 4 1 Јарослав Потапов Русија 15:00.99
15 6 6 Махаијло Романчук Украина 15:01.35
16 5 7 Сун Јанг Кина 15:01.97
17 4 7 Сергеј Фролов Украина 15:04.61
18 3 5 Антон Ипсен Данска 15:05.91
19 6 7 Гергели Ѓурта Унгарија 15:06.24
20 4 4 Ки Зијао Кина 15:06.71
21 1 4 Осама Мелули Тунис 15:07.78
22 2 6 Марсело Акоста Ел Салвадор 15:08.17 ДР
23 3 2 Естебан Ендерика Еквадор 15:10.15
24 3 7 Марк Санчез Шпанија 15:11.38
25 2 2 Рикардо Варгас Мексико 15:11.53 ДР
26 3 3 Антонио Аројо Шпанија 15:12.61
27 5 1 Тимоти Шатлворт Велика Британија 15:13.01
28 4 6 Војќех Војдак Полска 15:13.18
29 2 3 Брандон Алмеида Бразил 15:14.73
30 4 5 Пал Јенсен Данска 15:18.49
31 2 1 Мигел Валенте Бразил 15:22.57
32 6 8 Флоријан Велброк Германија 15:23.88
33 3 6 Матеуш Савримович Полска 15:26.33
34 4 8 Ричард Наѓ Словачка 15:26.48
35 2 5 Кристоф Расовшки Унгарија 15:29.36
36 2 8 Мартин Бау Словенија 15:29.95
37 1 5 Михајло Чепркало Босна и Херцеговина 15:31.62
38 1 3 Мејту Хачинс Нов Зеланд 15:32.60
39 1 6 Велсон Сим Малезија 15:32.63
40 3 4 Николас Д'Оријано Франција 15:33.62
41 3 1 Метју Мејер ЈАР 15:36.22
42 4 2 Феликс Аубек Австрија 15:36.24
43 2 7 Мартин Наидич Аргентина 15:39.93
44 1 1 Весли Робертс Кукови Oстрови 15:44.32
45 1 7 Фелипе Тапија Чиле 16:02.44
3 8 Парк Тае Ван Јужна Кореја НПЛ

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливач Држава Време Белешки
1 4 Грегорио Палтиниери Италија 14:34.57
2nd 5 Конор Џегер САД 14:39.48 ДР
3rd 2 Габријеле Дети Италија 14:40.86
4 3 Џордан Вилимовски САД 14:45.03
5 6 Мак Хортон Австралија 14:49.54
6 1 Рајан Кохрејн Канада 14:49.61
7 7 Дамијен Жоли Франција 14:52.73
8 8 Хенрик Кристијансен Норвешка 15:02.66

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Day 1 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 July 2016.