Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м краул за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри краул за мажи
на Летните олимписки игри
Natação Rio 2016 1036458-09082016- mg 5830.jpg
Сара Сјестрем (лево) и Кејти Ледецки (десно) скокаат во базенот на почетокот на финалната трка.
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови8–9 август 2016
Натпреварувачи43 од 28 земји
Побед. време1:53.73
Медалисти
Gold medal   САД
Silver medal   Шведска
Bronze medal   Австралија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри краул за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 8–9 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1][2]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Федерика Пелегрини (ИТА) 1:52.98 Рим, Италија 29 јули 2009
Олимписки рекорд  Алисон Шмит (САД) 1:53.61 Лондон, Обединето Кралство 31 јули 2012 [3]

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Група Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 5 4 Кејти Ледецки САД 1:55.01 Q
2 5 5 Ема Меккеон Австралија 1:55.80 Q
3 6 4 Сара Сјестрем Шведска 1:56.11 Q
4 6 6 Шарлот Боне Франција 1:56.26 Q
5 4 4 Федерика Пелегрини Италија 1:56.37 Q
6 6 3 Шен Дуо Кина 1:56.52 Q
7 5 3 Микеле Колман Шведска 1:56.54 Q
8 4 6 Ај Јанхан Кина 1:56.77 Q
9 3 6 Шобан Хаухеј Хонгконг 1:56.91 Q, НР
10 5 6 Бронте Барат Австралија 1:56.93 Q
11 4 3 Вероника Попова Русија 1:57.08 Q
12 4 5 Миси Френклин САД 1:57.12 Q
13 3 5 Катерине Савард Канада 1:57.15 Q
14 6 8 Мануела Лиријо Бразил 1:57.28 Q, ЈАР
15 6 5 Фемке Хемскерк Холандија 1:57.68 Q
16 6 2 Британи Маклин Канада 1:57.74 Q
17 6 1 Чихиро Игараши Јапонија 1:57.88
18 4 7 Арина Опјонишева Русија 1:58.05
19 5 1 Меланија Коста Шмид Шпанија 1:58.19
20 3 7 Аника Брун Германија 1:58.48
21 5 7 Рикако Ике Јапонија 1:58.49
22 5 3 Нина Рангелова Бугарија 1:58.57
23 5 2 Корали Балми Франција 1:58.83
24 4 2 Аличе Мицау Италија 1:59.16
25 4 8 Ајна Кешели Унгарија 1:59.20
26 4 1 Робин Нојман Холандија 1:59.23
27 3 2 Џорџија Коутс Велика Британија 1:59.33
28 3 4 Евелин Верасто Унгарија 1:59.44
29 3 8 Камил Ченг Хонгконг 1:59.71
30 2 4 Катарина Симоновиќ Србија 2:00.06
31 2 3 Барбора Семанова Чешка 2:00.26
32 5 8 Елеонор Фаулкнер Велика Британија 2:00.51
33 2 6 Анастасија Богдановски Македонија 2:00.52 НР
34 3 1 Патрисија Кастро Шпанија 2:00.71
35 6 7 Лариса Оливеира Бразил 2:00.76
36 2 7 Ализабет Гамез Куба 2:01.08
37 2 2 Џоана Еванс Бахами 2:01.27
38 2 1 Сара Пастрана Хондурас 2:03.19
39 2 8 Андреја Седрон Перу 2:05.33
40 1 5 Мателита Буадромо Фиџи 2:05.49
41 1 4 Шивани Катарија Индија 2:09.30
42 1 3 Каја Форсон Гана 2:16.02
2 5 Андреја Мурез Израел НПЛ

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 3 Шен Дуо Кина 1:56.03 Q
2 4 Ема Меккеон Австралија 1:56.29 Q
3 5 Шарлот Боне Франција 1:56.38 Q
4 2 Бронте Барат Австралија 1:56.63 Q
5 8 Британи Маклин Канада 1:57.36
6 6 Ај Јанхан Кина 1:57.41
7 1 Мануела Лиријо Бразил 1:57.43
8 7 Миси Френклин САД 1:57.56

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 5 Сара Сјестром Шведска 1:54.65 Q
2 4 Кејти Ледецки САД 1:54.81 Q
3 3 Федерика Пелегрини Италија 1:55.42 Q
4 6 Микеле Колман Шведска 1:56.05 Q
5 7 Вероника Попова Русија 1:57.22
6 2 Шобан Хаухеј Хонгконг 1:57.56
7 1 Катерине Савард Канада 1:57.80
8 8 Фенке Хемскерк Холандија 1:57.82

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Држава Време Белешки
1 5 Кејти Ледецки САД 1:53.73
2nd 4 Сара Сјестром Шведска 1:54.08 НР
3rd 7 Ема Меккеон Австралија 1:54.92
4 3 Федерика Пелегрини Италија 1:55.18
5 6 Шен Дуо Кина 1:55.25
5 8 Бронте Барат Австралија 1:55.25
7 2 Микеле Колман Шведска 1:56.27
8 1 Шарлот Боне Франција 1:56.29

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Day 3 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Архивирано од изворникот на 2016-08-14. Посетено на 6 July 2016.
  2. „Day 4 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 July 2016.
  3. „Women's 200m Freestyle“. BBC Sport. Посетено на 6 July 2016.