Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м градно за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
200 метри градно за жени
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови10–11 август 2016
Натпреварувачи30 од 22 земји
Побед. време2:20.30
Медалисти
Gold medal   Јапонија
Silver medal   Русија
Bronze medal   Кина
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри градно за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 10–11 август 2016 година во Олимписки центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Рике Мелер Педерсен (ДАН) 2:19.11 Барселона, Шпанија 1 август 2013
Олимписки рекорд  Ребека Сони (САД) 2:19.59 Лондон, Обединето Кралство 2 август 2012 [2]

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Група Линија Пливачка Држава Време Белешки
1. 2 5 Рике Мелер Педерсен Данска 2:22.72 Q
2. 3 4 Рие Кането Јапонија 2:22.86 Q
3. 3 5 Тејлор Мекион Австралија 2:23.00 Q
4. 3 3 Клои Татон Велика Британија 2:23.34 Q
5. 2 6 Моли Реншо Велика Британија 2:23.37 Q
6. 4 6 Кјера Смит Канада 2:23.69 Q
7. 4 4 Викторија Зејнеп Ѓунеш Турција 2:23.83 Q
8. 4 5 Јулија Ефимова Русија 2:23.90 Q
9. 4 3 Ши Џинглин Кина 2:24.33 Q
10. 3 6 Храбнхилдур Лутерсдоутир Исланд 2:24.43 Q
11. 2 3 Хесика Ваљ Шпанија 2:24.55 Q
12. 4 7 Моли Ханис САД 2:24.74 Q
13. 2 4 Канако Ватанабе Јапонија 2:24.77 Q
14. 4 1 Јена Лауканен Финска 2:25.52 Q
15. 2 2 Лили Кинг САД 2:25.89 Q
16. 2 7 Софија Андрејева Русија 2:26.58 Q
17. 4 2 Фани Леклиз Белгија 2:27.16
18. 3 1 Мартина Моравчикова Чешка 2:27.51
19. 3 8 Далма Шебештјен Унгарија 2:27.94
20. 2 8 Ана Станкович Унгарија 2:27.97
21. 1 4 Хулија Себастијан Аргентина 2:27.98
22. 3 2 Џорџија Бол Австралија 2:28.24
23. 3 7 Марта Мекејб Канада 2:28.62
24. 4 8 Ју Џингјао Кина 2:28.65
25. 1 3 Фиона Дојл Ирска 2:29.76
26. 1 2 Софи Хансон Шведска 2:30.59
27. 1 7 Аљона Рибакова Латвија 2:30.82
28. 1 6 Амит Иври Израел 2:31.49
29. 2 1 Бак Сујеон Јужна Кореја 2:32.79
1 5 Ивет Конг Хонгконг НПЛ

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливачка Држава Време Белешки
1. 4 Рие Кането Јапонија 2:22.11 Q
2. 6 Јулија Ефимова Русија 2:22.52 Q
3. 5 Клои Татон Велика Британија 2:22.71 Q
4. 3 Кјера Смит Канада 2:22.87 Q
5. 2 Храбнфилдур Лутерсдоутир Исланд 2:24.41
6. 1 Јена Лауканен Финска 2:25.14 ДР
7. 8 Софија Андрејева Русија 2:25.90
8. 7 Моли Ханис САД 2:26.80

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливачка Држава Време Белешки
1. 5 Тејлор Мекион Австралија 2:21.69 Q
2. 3 Моли Реншо Велика Британија 2:22.33 Q, ДР
3. 2 Ши Џинглин Кина 2:22.37 Q
4. 4 Рике Мелер Педерсен Данска 2:22.45 Q
5. 6 Викторија Зејнеп Ѓунеш Турција 2:23.49
6. 7 Хесика Ваљ Шпанија 2:24.22
7. 8 Лили Кинг САД 2:24.59
8. 1 Канако Ватанабе Јапонија 2:25.10

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливачка Држава Време Белешки
1 5 Рие Кането Јапонија 2:20.30
2nd 7 Јулија Ефимова Русија 2:21.97
3rd 6 Ши Џинглин Кина 2:22.28
4 1 Клои Татон Велика Британија 2:22.34
5 4 Тејлор Мекион Австралија 2:22.43
6 3 Моли Реншо Велика Британија 2:22.72
7 8 Кјера Смит Канада 2:23.19
8 2 Рике Мелер Педерсен Данска 2:23.74

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Day 2 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Архивирано од изворникот на 2016-08-14. Посетено на 6 August 2016.
  2. „olympic_records_after_london_2012_redesigned.pdf:“ (PDF). FINA]]. 13 October 2015. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-04-03. Посетено на 5 August 2016. Не се допушта закосување или задебелување во: |publisher= (help)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]