Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 400 м мешано за мажи

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
400 метри мешано за мажи
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови6 август 2016
Натпреварувачи27 од 20 земји
Побед. време4:06.05
Медалисти
Gold medal   Јапонија
Silver medal   САД
Bronze medal   Јапонија
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 400 метри мешано за мажи на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 6 август 2016 година во Олимписки центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Златниот медал го освоил јапонецот Косуке Хагино, кој поставил нов азиски рекорд, додека зад него завршиле Чејс Кејлиш од САД и Даија Сето од Јапонија.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањата, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Мајкл Фелпс (САД) 4:03,84 Пекинг, Кина 10 август 2008 [2]
Олимписки рекорд  Мајкл Фелпс (САД) 4:03,84 Пекинг, Кина 10 август 2008 --

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 5 Чејс Кејлиш САД 4:08.12 Q
2 4 4 Даија Сето Јапонија 4:08.47 Q
3 3 4 Косуке Хагино Јапонија 4:10.00 Q
4 4 3 Џеј Литерленд САД 4:11.10 Q
5 3 6 Макс Личфилд Велика Британија 4:11.95 Q
6 3 3 Томас Фрејзер-Холмс Австралија 4:12.51 Q
7 2 4 Тревис Махани Австралија 4:13.37 Q
8 2 5 Џоан Луис Понс Шпанија 4:13.55 Q
9 3 7 Рихард Наѓ Словачка 4:13.87
10 3 2 Ванг Шун Кина 4:14.46
11 3 8 Гергели Ѓурта Унгарија 4:14.81
12 3 5 Давид Верасто Унгарија 4:15.04
13 2 8 Жереми Депланш Швајцарија 4:15.46
14 2 1 Алексис Сантос Португалија 4:15.84
15 4 7 Брандон Алмеида Бразил 4:17.25
16 4 1 Лука Марин Италија 4:17.88
17 2 3 Мајкл Мејер ЈАР 4:18.13
18 3 1 Јоханес Хинце Германија 4:18.25
19 2 6 Гал Нево Израел 4:18.29
20 4 6 Федерико Турини Италија 4:18.39
21 4 8 Себастијен Русо ЈАР 4:18.72
22 1 4 Кристоф Мејер Лихтенштајн 4:19.19
23 2 7 Рафаел Стакјоти Луксембург 4:20.37
24 2 2 Павел Јанечек Чешка 4:22.09
25 1 5 Педро Пинотес Ангола 4:25.84
26 1 3 Луис Вега Торес Куба 4:27.27
4 2 Јакоб Хајтман Германија ДСКВ

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешка
1 3 Косуке Хагино Јапонија 4:06.05 АЗ
2nd 4 Чејс Кејлиш САД 4:06.75
3rd 5 Даија Сето Јапонија 4:09.71
4 2 Макс Личфилд Велика Британија 4:11.62
5 6 Џеј Литерланд САД 4:11.68
6 7 Томас Фрејзер-Холмс Австралија 4:11.90
7 1 Тревис Махони Австралија 4:15.48
8 8 Џоан Луис Понс Шпанија 4:16.58

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. "Day 1 Schedule: TV Listings". NBC Olympics. Посетено на 29 July 2016.
  2. "Men's 400 m individual medley final results" The Official Report of the Beijing 2008 Olympic Games 2008.