Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 400 м краул за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
400 метри краул за жени
на Летните олимписки игри
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови7 август 2016
Натпреварувачи32 од 26 земји
Побед. време3:56.46
Медалисти
Gold medal   САД
Silver medal   Велика Британија
Bronze medal   САД
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 400 метри краул за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 7 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Златото го освои Кејти Ледецки од САД, поставувајќи нов светски и олимписки рекорд.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Кејти Ледецки (САД) 3:58.37 Голд Коуст, Австралија 23 август 2014
Олимписки рекорд  Камил Муфа (ФРА) 4:01.45 Лондон, Обединето Кралство 29 јули 2012 [2]

Следниве рекорди беа поставени за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Натпреварувач Држава Време Рекорд
7 август Група 4 Кејти Ледецки САД 3:58.71 ОР
7 август Финале Кејти Ледецки САД 3:56.46 СР

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Квалификациите започнале во 14:28 часот.[3]

Место Група Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 4 Кејти Ледецки   САД   3:58.71 Q, ОР
2 3 3 Џазмин Карлин   Велика Британија   4:02.83 Q
3 3 4 Леа Смит   САД   4:03.39 Q
4 4 6 Корали Балми   Франција   4:03.40 Q
5 3 6 Британи Маклин   Канада   4:03.43 Q, НР
6 3 5 Џесика Ешвуд   Австралија   4:03.58 Q
7 4 3 Богларка Капаш   Унгарија   4:04.11 Q
8 4 1 Тамсин Кук   Австралија   4:04.36 Q
9 2 5 Жанг Јухан   Кина   4:06.30
10 2 4 Сара Келер   Германија   4:06.55
11 2 3 Лоте Фрис   Данска   4:07.13
12 1 4 Чихиро Игараши   Јапонија   4:07.52
13 1 3 Џоана Еванс   Бахами   4:07.60 НР
14 4 2 Лорен Бојл   Нов Зеланд   4:07.90
15 3 2 Миреја Белмонте Гарсија   Шпанија   4:08.12
16 2 6 Андреина Пинто   Венецуела   4:08.34
17 3 8 Меланија Коста Шмид   Шпанија   4:08.96
18 4 8 Ања Клинар   Словенија   4:09.07
19 4 5 Шарон ван Рувендал   Холандија   4:11.44
20 2 8 Арина Опјонишева   Русија   4:11.83
21 2 2 Ајна Кешели   Унгарија   4:12.40
22 3 1 Аличе Мицау   Италија   4:14.20
23 1 6 Катарина Симоновиќ   Србија  4:15.57
24 1 2 Кристел Кебрич   Чиле   4:16.07
25 2 7 Емили Оверхолт   Канада   4:16.24
26 2 1 Нгујен Ти Ањ Виен   Виетнам   4:16.32
27 4 7 Дилета Карли   Италија   4:17.15
28 3 7 Као Јуе   Кина   4:19.57
29 1 5 Валери Груест   Гватемала   4:19.58
30 1 7 Лани Кабрера   Барбадос   4:28.95
31 1 8 Габријела Дуи   Либан   4:31.21
32 1 1 Ребека Квинтерос   Ел Салвадор   4:52.11

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Натпреварувач Националност Време Белешки
1 4 Кејти Ледецки САД 3:56.46 СР
2nd 5 Џазмин Карлин Велика Британија 4:01.23
3rd 3 Леа Смит САД 4:01.92
4 1 Богларка Капаш Унгарија 4:02.37 НР
5 2 Британи Маклин Канада 4:04.69
6 8 Тамсин Кук Австралија 4:05.30
7 7 Џесика Ешвуд Австралија 4:05.68
8 6 Корали Балми Франција 4:06.98

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Day 2 Schedule: TV Listings“. NBC Olympics. Посетено на 6 July 2016.
  2. „Women's 400m Freestyle“. BBC Sport. Посетено на 6 July 2016.
  3. „Women's 400m Freestyle Heats Results:“ (PDF). Rio 2016. Архивирано од изворникот (PDF) на 2016-08-08. Посетено на 7 August 2016.