Пливање на Летните олимписки игри 2016 — 200 м мешано за жени

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
200 метри мешано за жени
на Летните олимписки игри 2016
ОдржувалиштеОлимписки центар
за водени спортови
Денови8–9 август 2016
Натпреварувачи40 од 27 земји
Побед. време2:06.58
Медалисти
Gold medal   Унгарија
Silver medal   Велика Британија
Bronze medal   САД
«20122020»
Пливање на
Летните олимписки игри 2016

Swimming pictogram.svg
Список на пливачи
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Штафети краул
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Штафети мешано
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 200 метри мешано за жени на Летните олмписки игри 2016 се одржа на 8–9 август 2016 година во Олимпискиот центар за водени спортови во Рио де Жанеиро.[1]

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиoт и олимпискиот рекорд биле:

Светски рекорд  Катинка Хосу (УНГ) 2:06.12 Казањ, Русија 3 август 2015
Олимписки рекорд  Је Шивен (КИН) 2:07.57 Лондон, Обединето Кралство 31 јули 2012

Следниве рекорди беа поставени за време на натпреварувањето:

Датум Фаза Пливачка Држава Време Рекорд
8 август Група 5 Катинка Хосу Унгарија 2:07.45 ОР
9 август финале Катинка Хосу Унгарија 2:06.58 ОР

Резултати[уреди | уреди извор]

Квалификации[уреди | уреди извор]

Место Група Линија Пливачка Држава Време Белешки
1. 5 4 Катинка Хосу Унгарија 2:07.45 Q, ОР
2. 4 4 Шивон-Мари О'Конор Велика Британија 2:08.44 Q
3. 4 3 Мелани Маргалис САД 2:09.62 Q
4. 3 4 Маја Дирадо САД 2:10.24 Q
5. 4 5 Михо Терамура Јапонија 2:10.34 Q
6. 3 5 Алиша Кутс Австралија 2:10.52 Q
7. 3 6 Је Шивен Кина 2:10.56 Q
8. 5 3 Сидни Пикрем Канада 2:11.06 Q
9. 5 6 Жужана Јакабош Унгарија 2:11.69 Q
10. 2 2 Ким Сео-јеонг Јужна Кореја 2:11.75 Q
11. 5 7 Руна Имај Јапонија 2:11.78 Q
12. 3 3 Хана Мајли Велика Британија 2:11.84 Q
13. 5 2 Александра Венк Германија 2:12.46 Q
14. 4 1 Ерика Селтенрајх Хоџсон Канада 2:12.56 Q
15. 4 2 Миреја Белмонте Шпанија 2:12.58 Q
16. 5 5 Викторија Андрејева Русија 2:13.01 Q
17. 4 6 Котуку Нгавати Австралија 2:13.05
18. 5 1 Жоана Марањао Бразил 2:13.06
19. 2 4 Марија Уголкова Швајцарија 2:13.77
20. 2 8 Стина Гардел Шведска 2:14.41
21. 3 2 Барбора Завадова Чешка 2:14.45
22. 2 3 Лујза Тромбети Италија 2:14:66
23. 4 7 Џоу Мин Кина 2:14.81
24. 2 7 Африка Заморано Шпанија 2:14.87
25. 1 2 Танја Килиеинен Финска 2:14.97
26. 4 8 Лиза Цајсер Австрија 2:15.23
27. 1 8 Ања Цревар Србија 2:15.33
28. 5 8 Сара Франчески Италија 2:15.61
29. 2 5 Луис Хансон Шведска 2:15.66
30. 1 5 Фантин Лесафр Франција 2:15.71
3 8 Лена Кројндл Австрија
32. 1 4 Нам Јосун Јужна Кореја 2:16.11
33. 3 7 Нгујен Ти Ањ Виен Виетнам 2:16.20
34. 1 3 Марит Стенберген Холандија 2:16.59
35. 1 1 Викторија Каминскаја Португалија 2:16.78
36. 1 6 Симона Баумртова Чешка 2:17.21
37. 2 1 Вирхинија Бардач Аргентина 2:17.94
38. 3 1 Ранохон Аманова Узбекистан 2:18.97
39. 1 7 Катажина Барановска Полска 2:19.03
2 6 Шивон Хаугхев Хонгконг НПЛ

Полуфинале[уреди | уреди извор]

Прво полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливачка Држава Време Белешки
1. 4 Шивон-Мари О'Конор Велика Британија 2:07.57 Q, ДР
2. 5 Маја Дирадо САД 2:08.91 Q
3. 3 Алиша Кутс Австралија 2:10.35 Q
4. 6 Сидни Пикрем Канада 2:10.57 Q
5. 8 Викторија Андрејева Русија 2:10.87 Q
6. 2 Ким Сео-јеонг Јужна Кореја 2:12.15
7 Хана Мајли Велика Британија
8. 1 Ерика Селтенрајх Хоџсон Канада 2:12.25

Второ полуфинале[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливачка Држава Време Белешки
1. 4 Катинка Хосу Унгарија 2:08.13 Q
2. 6 Је Шивен Кина 2:09.33 Q
3. 5 Мелани Маргалис САД 2:10.10 Q
4. 3 Михо Терамура Јапонија 2:11.03
5. 2 Жужана Јакабош Унгарија 2:12.05
6. 1 Александра Венк Германија 2:12.13
7. 7 Руна Имај Јапонија 2:12.53
8. 8 Миреја Белмонте Шпанија 2:13.33

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Пливачка Држава Време Белешки
1 5 Катинка Хосу Унгарија 2:06.58 ОР
2nd 4 Шивон-Мари О'Конор Велика Британија 2:06.88 ДР
3rd 3 Маја Дирадо САД 2:08.79
4. 2 Мелани Маргалис САД 2:09.21
5. 7 Алиша Кутс Австралија 2:10.88
6. 1 Сидни Пикрем Канада 2:11.22
7. 8 Викторија Андрејева Русија 2:12.28
8. 6 Је Шивен Кина 2:13.56

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Women's 200m Individual Medley – Standings“. Rio 2016 Organisation. Посетено на August 8, 2016.