Антон Чупков

Од Википедија — слободната енциклопедија
Антон Чупков
[[Image:
Kazan 2015 - Chupkov.JPG
||220px}}]]
Казан 2015
Лични информации
Целосно имеАнтон Михаилович Чупков
Роден на22 февруари 1997.(1997-02-22)(26 г.)
Роден воМосква, Русија
Висина1.88 м
Тежина71 кг
Спорт
ДисциплиниГрадно, мешано
КлубТоронто Титанс (ISL 2020); Енерџи Стандард (ISL 2019);
Олимписка резерва „Млади од Москва“, Локомотив

Антон Михаилович Чупков (руски: Антон Михайлович Чупков; 22 февруари 1997) е руски пливач.

Кариера[уреди | уреди извор]

Чупков започнал да плива за да го подобри своето здравје. Трениран е од Александар Немтирев и тренира во Спортската школа на Олимписки резерви „Млади од Москва“ за пливање. Тој е член на младинската репрезентација на Руската Федерација во пливање од 2013 година. Чупков пливаше на растојанија од 100 м и 200 м градно во 2014 година.

Во 2013 година, Чупков се натпреваруваше на Европскиот младински летен олимписки фестивал 2013 година, земајќи го златниот медал на 200 метри градно и сребрениот медал на 100 метри градно.

Во 2014 година, Чупков настапи на Европското првенство за јуниори 2014 година, земајќи 2 бронзени медали, на 50 м и 100 м градно и сребро на 200 м градно, тој освои злато со рускиот тим на 4 × 100 м мешано мажи и 4 × 100 м мешано мажи и жени. Од 17-22 август, Чупков настапи на Младинските олимписки игри 2014 во Нанџинг, тој зеде пет медали, вклучувајќи две златни медали на 100 м градно и 4 × 100 м мешано штафета.

На 20 април 2015 година, на 18-годишна возраст, Чупков го освои златниот медал и стана руски шампион на 200 метри градно. Тој настапи и на 50 и 100 метри градно.

Во јуни 2015 година на Европски игри во 2015 година во Баку, Чупков освоил четири златни медали, на 200 м градно, 100 м градно, 4 × 100 м мешано (со Данил Пахомов, Владислав Козлов и Филип Шопин допираат за 3:36,38), нов помлад светски рекорд соборувајќи го претходниот рекорд што го држеше Русија за 3:38,02 на Олимписките игри за млади во 2014 година[1] 4 х 100 мешана (со Даниил Пахомов, Арина Опеншишева и Марија Каменева со време 3:49,53). Чупков соборил два јуниорски светски рекорди, вклучувајќи го и соборувањето на претходниот рекорд што го држел тој, поставен на Олимписките игри за млади 2014 година.[2] Тој беше избран за носител на знамето што ја претставува Руската Федерација на церемонијата на затворање на Игрите.[3]

Чупков се појавил во својот прв светски сениорски натпревар на Светското Првенство во 2015 во Казан, каде се пласирал во финалето на 200 метри градно, завршувајќи на 7-то место со време од 2:09,96, откако претходно поставил јуниорски светски рекорд во полуфиналето во време на 2:09,64.

Чупков учествувал и на Светското јуниорско првенство во 2015 во Сингапур; тој зел поединечни медали освојувајќи злато на 100 метри градно (1:00,19) и 200 метри градно (2: 10,19, рекорд на натпреварот), но заврши 7-ми во финалето на 50 метри градно. На штафетни натпревари, Чупков се натпреварувал на 4 х 100 метри мешано (со Данил Пахомов, Ирина Придхоко и Арина Опеншева ) каде Русија поставил нов јуниорски светски рекорд, со време од 3: 45,85, и во машка конкуренција од 4 × 100 мешано (со Данил Пахомов), Владислав Козлов, Роман Ларин, финиширајќи во 3:36,44), земајќи го рекордот на натпреварот.[4]

Тој ја одбранил титулата на Светското првенство на 200 м градно. Тој се квалификувал втор по Метју Вилсон со време 2: 08.22. Во полуфиналето го покажал 2-то најдобро време, пливајќи со европско рекордно време од 2: 06,83. Во финалето тој завршил со светски рекорд, 2:06.12, достигнувајќи го растојанието за 0,56 секунди побрзо од Вилсон.[5]

Меѓународна пливачка лига[уреди | уреди извор]

Во пролетта 2020 година, Чупков потпишал за Торанто Титанс, првиот канадски тим за пливање во ISL, во нивната инаугуративна сезона.

Во есента 2019 година тој бил член на инаугуративната пливачка меѓународна лига за Меѓународниот пливачки клуб Енерџи Стандард, кој ја освоила титулата на тим во Лас Вегас, Невада, во декември.[6] Тој победи на 200 метри градно и на натпреварите во Индијанаполис и во Лондон.[7]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „A quartet of Russian swimmers have crushed the Junior World Record in the 400 long course meter medley relay“. swimswam.
  2. „Standard-bearer of the Russian team at the closing ceremony of 2015 European Games is Anton Chupkov“. SwimSwam.
  3. „Russia's Anton Chupkov Breaks 100 Breast Junior World Record in Baku“. RusSwimming. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 2021-02-05.
  4. „Russian Men Break Championship Record in 4×100 Medley Relay“. swimswam.
  5. Чупков на ЧМ установил мировой рекорд на дистанции 200 метров брассом
  6. „Club Rosters – International Swimming League“ (англиски). Архивирано од изворникот на 2019-10-22. Посетено на 2020-04-17.
  7. „2019 International Swimming League“, Wikipedia (англиски), 2020-04-17, Посетено на 2020-04-17

Надворешни врски[уреди | уреди извор]