Марко Кох

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Марко Кох (роден на 25 јануари 1990 година) е германски натпреварувачки пливач, кој најмногу плива градно . [1] Тој е поранешен светски рекордер во 200 метри градно ( кратка патека ). [2]

Кариера[уреди | уреди извор]

На Летните олимписки игри 2012 во Лондон, тој се натпреварувал во 200-метри градното машки, завршувајќи на 11-тото место во генералниот пласман и 7-ми во полуфиналето, не успеа да стигне до финалето.

По златно финале во Казан

На Светското првенство за водени спортови во 2015 во Казан, Русија, тој го освои златниот медал во 200-метри градно машки, станувајќи првиот Германец кој побара титула на шампионатот на тој настан.

На Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро, тој се натпреваруваше во 200 метри градно . Тој заврши на 7-ми место со време од 2: 08.00. [3] Тој исто така беше дел од тимот на 4 x 100 медали кои завршија на 7 место. [4]

Иако главно е специјализиран за градно, Кох исто така го држи и германскиот рекорд во 400 метри мешавина (краток курс) со време од 4: 01.87. [5]

Референци[уреди | уреди извор]

  1. „Marco Koch“. London 2012. The London Organising Committee of the Olympic Games and Paralympic Games Limited. Архивирано од изворникот на 20 May 2013. конс. 13 September 2012. 
  2. „Marco Koch breaks 200 SCM breast world record at German nationals“. SwimSwam (en-US). 2016-11-20. конс. 2019-01-19. 
  3. „Rio 2016“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-26. конс. 2016-09-06. 
  4. „Rio 2016“. Rio 2016. Архивирано од изворникот на 2016-08-26. конс. 2016-09-06. 
  5. Lord, Craig (November 19, 2015). „Marco Koch Extends Menu To Four-Course Meal With 4:01 German 400IM Record“. Swimvortex. конс. December 3, 2015. 
Рекорди
Претходен   од</br> Dániel Gyurta
Светски рекордер</br> Машки 200 м градно (краток курс)</br> 20 Ноември 2016 - Сегашно
Наследник   од</br> Актуелен