Пливање на Летните олимписки игри 2012 – 400м краул во машка конкуренција

Од Википедија — слободната енциклопедија
400 метри краул за мажи
на Летните олимписки игри 2012
Дати28 јули 2012 (прелиминации и финале)
Натпреварувачи28 од 24 нации
Победничко време3:40.14
Медалисти
Златен медал   Кина
Сребрен медал   Јужна Кореја
Бронзен медал   САД
Пливање на
Летните олимписки игри 2012

Sample picture of the event (unofficial)
Краул
50 м   мажи   жени
100 м мажи жени
200 м мажи жени
400 м мажи жени
800 м жени
1500 м мажи
Грбно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Градно
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Делфин
100 м мажи жени
200 м мажи жени
Мешано
200 м мажи жени
400 м мажи жени
Краул штафета
4×100 м мажи жени
4×200 м мажи жени
Мешано штафета
4×100 м мажи жени
Маратон
10 км мажи жени

Пливачката трка на 400 метри краул за мажи на Летните олмписки игри 2012 се одржа на 28 јули во базенот од Олимпискиот центар за водени спортови во Лондон.[1] Златото го освои кинезот Сун Јанг кој доплива со резултат 3:40.14 поставувајќи нов олимписки рекорд. Зад него завршија Перк Тае Ван од Република Кореја и Питер Вандеркај од САД.

Рекорди[уреди | уреди извор]

Пред натпреварувањето, светскиот и олимпискиот рекорд беа:

Светски рекорд Германија Пол Бидерман 3:40,07 Рим, Италија 29 јули 2009 [2]
Олимписки рекорд Австралија Ијан Торп 3:40,59 Сиднеј, Австралија 16 септември 2000 [3]

Следниов рекорд беше поставен за време на трката:

Дтум Фаза Име Националност Време ОР СР
28 јули Финале Сун Јанг Кина 3:40.14 ОР

Резултати[уреди | уреди извор]

Преелиминации[уреди | уреди извор]

[4]

Место Група Линија Име Националност Време Белешка
1 4 4 Сун Јанг Кина 3:45.07 Q
2 4 5 Питер Вандеркај САД 3:45.80 Q
3 4 7 Конор Двајер САД 3:46.24 Q
4 3 4 Парк Тае Ван Јужна Кореја 3:46.68 Q
5 3 2 Герго Кис Унгарија 3:46.77 Q
6 4 3 Хао Јун Кина 3:46.88 Q
7 3 5 Рајан Наполеон Австралија 3:47.01 Q
8 3 6 Дејвид Кери Велика Британија 3:47.25 Q
9 2 5 Рајан Кокрејн Канада 3:47.26
10 4 6 Пал Јенсен Данска 3:47.36
11 2 3 Роби Ренвик Велика Британија 3:47.44
12 2 6 Мадс Глеснер Данска 3:48.27
13 2 4 Пол Бидерман Германија 3:48.50
14 3 3 Дејвид МекКеон Австралија 3:48.57
15 2 2 Метју Стенли Нов Зеланд 3:49.44
16 4 8 Кристијан Квинтеро Валеро Венецуела 3:50.44
17 3 1 Сергиј Флоров Украина 3:50.63
18 4 2 Самуел Пизети Италија 3:50.93
19 4 1 Доминик Мештри Швајцарија 3:51.34
20 2 7 Јегор Дегтјарев Русија 3:52.33
21 1 4 Матеуш Савримович Полска 3:53.33
22 3 8 Матиас Коски Финска 3:54.96
23 2 8 Ѓорѓе Марковиќ Србија 3:55.35
24 2 1 Хуан Мартин Переира Аргентина 3:56.76
25 3 7 Херден Херман ЈАР 3:57.28
26 1 5 Матео де Ангуло Веласко Колумбија 3:57.76
27 1 6 Ахмед Гебрел Палестина 4:08.51
28 1 3 Алиан Гутиерез Кастро Хондурас 4:09.10

Финале[уреди | уреди извор]

Место Линија Име Националност Време Белешка
4 Сун Јанг Кина 3:40.14 АЗ, НР,
6 Парк Тае Ван Јужна Кореја 3:42.06
5 Питер Вандеркај САД 3:44.69
4 7 Хао Јун Кина 3:46.02
5 3 Конор Двајер САД 3:46.39
6 2 Герго Кис Унгарија 3:47.03
7 8 Дејвид Кери Велика Британија 3:48.62
8 1 Рајан Наполеон Австралија 3:49.25

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Discipline at london2012.com
  2. "Men's 400 m freestyle results". Архивирано на 6 август 2009 г. Omega Timing. 1 август 2009.
  3. "Swimming - 400m freestyle - progression". Official website of the Olympic Movement.
  4. „Men's 400m Freestyle – Heats“. Архивирано од изворникот на 2012-12-05. Посетено на 27 јули 2012.