МРТ 1 HD

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

МРТ 1 HD е првиот канал со висока резолуција на Македонската радиотелевизија, кој беше воспоставен во 2012.

Историја[уреди | уреди извор]

Во 2012 г. со модернизирањето на Македонската радиотелевизија, беше променет системот од аналоген на дигитален сигнал. Со тоа се воспостави и техника за креирање на канал со висока резолуција во Македонија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Телевизии[уреди | уреди извор]

Радија[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]