Прејди на содржината

Знаме на Демократската Република Конго

Од Википедија — слободната енциклопедија

Знаме на Демократска Република Конго
}}
Употреба државно и пловно знаме национално знаме и поморско знаме
Сразмер 3:4[1]
Усвоено 1 јануари 2007
Опис сино знаме со дијагонална црвена лента со жолти граници и голема жолта ѕвезда во горниот лев кантон.

Знамето на Демократска Република Конго е официјалното знаме на оваа африканска држава кое било усвоено на 20 февруари 2006 година. Тоа е сино знаме со дијагонална црвена лента со жолти граници и голема жолта ѕвезда во горниот лев кантон. Сината боја симболизира мир, црвената ја симболизира крвта на жртвите на татковината, жолтата за богатство и ѕвездата ја симболизира иднината на земјата.[2]

Историски знамиња[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]