Војновиќ

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Војновиќ
Војновиќ is located in Македонија
Војновиќ
Местоположба на Војновиќ во Македонија
Регион Logo of Northeastern Region, North Macedonia.svg Североисточен
Општина Coat of arms of Kumanovo Municipality.svg Куманово
Население 159 жит.
(поп. 2002)
Повик. бр. (+389) 043
Надм. вис. 350 м
Војновиќ во Општина Куманово.svg

Атарот на Војновиќ во рамките на општината


Војновиќ — село во Општина Куманово. Населбата официјално била прогласена за село во 2014 година.[1][2] Поради пропусти во минатото ова село се водело како маало на Табановце.

Географија и местоположба[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Закон за територијална организација на локалната самоуправа на Република Македонија“. Министерство за локална самоуправа на Македонија. Собрание на Македонија. 16 септември 2014. конс. 16 септември 2014. 
  2. „Седум села никнаа во Македонија“. Дневник. МПМ Македонија. 16 септември 2014. конс. 16 септември 2014. 

Надворешни врски[уреди | уреди извор]