Воено челично јајце (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воено челично јајце
Година на изработка1916
НарачателНиколај II
ПримателАлександра Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Палата на оружјето
Дизајн и материјали
МастерХенрик Вигстрем[1]
Употребен материјалЗлато, челик, жад, бел емајл, свила и кадифе
Висина65 мм
ИзненадувањеШтафелај на кој стои акварелна слика направена на слонова коска

Воено челично јајцејувелирно јајце, едно од педесет и двете велигденски царски Фабержеови јајца, изработени од фирмата Фаберже на Карл Фаберже за руското царско семејство.

Било направено во 1916 години по нарачка на царот Николај II и подарено на Велигден на неговата сопруга, царицата Александра Фјодоровна.

Денес јајцето се наоѓа во Палатата на оружјето во Москва и е едно од ретките Фабержеови јајца кои останале во Русија[2].

Дизајн[уреди | уреди извор]

Јајце[уреди | уреди извор]

Јајцето има прецизен облик: челикчелично блескаво тело разделено со две хоризонтални линии на три дела. Во центарот изработен од злато се наоѓа грбот на Руското Царство, Свети Ѓорѓи Победоносец, дата „1916“, окружени со лаворов венец и монограм на Александра Фјодоровна. Јајцето е крунисано со златна царска круна. Подножјето е изработено од жад со златни работи на кое на аглите се разместени четири челични гранати.[3].

Изненадување[уреди | уреди извор]

Внатре во јајцето се наоѓа штафелај со акварелна минијатура. На минијатурата се насликани царот Николај II и царчето Алексеј на позиција на руските трупи. Во горниот дел поставен е орден на Свети Георги со лена. Самиот штафелај е стилизиран како монограм на Александра Фјодоровна [3]. Изненадувањето е високо — 65 мм[2].

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Lowes, Will; McCanless, Christel Ludewig (2001). Fabergé Eggs: A Retrospective Encyclopedia. Scarecrow Press. стр. 142. ISBN 978-0-8108-3946-5.
  2. 2,0 2,1 „Яйцо Стальное Военное Фаберже 1916“. Архивирано од изворникот на 2014-05-03. Посетено на 2020-04-18.
  3. 3,0 3,1 „1916 Steel Military Egg“. Архивирано од изворникот на 2012-07-02.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]