Борова шишарка (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Борова шишарка
Година на изработка1900
НарачателАлександар Келх
ПримателВарвара Келх-Базанова
Дизајн и материјали
МастерМихаил Перхин
Употребен материјал
  • злато
  • сребро
  • скапоцени камења
  • емајл
Изненадувањеоксидиран сребрен самоподвижен индиски слон

Јајцето „Борова шишарка“ е накитено емајлирано велигденско јајце, направено под надзор на рускиот мајстор на накит Петер Карл Фаберже во 1900 година.[1] Јајцето било направено за Александар Келх, кој и го подарил на својата сопруга, Варвара Келх-Базанова.

Изработка[уреди | уреди извор]

Јајцето било создадено од мајсторот Михаил Перхин (Русин, 1860-1903) и е направено од злато, сребро, триаголно површински дијаманти, брилијантови дијаманти и проѕирен кралски син емајл. Минијатурниот слон е направен од сребро, злато, слонова коска, триаголно површински дијаманти и црвен и зелен емајл. Едниот крај на боровата шишарка, симбол на воскресението, е поставен со четири дијаманти во форма на ливчиња, формирајќи четворолистец, кој ја покрива напишаната година „1900“. Спротивниот крај е поставен со ѕвезда од триаголно површински дијаманти, кој обвиен со квадратни дијаманти врз подоцнежната минијатура на една девојка. Јајцето првично го носело монограмот БК (за Барбара (мислејќи на Варвара) Келх) под дијамантскиот портрет, веројатно слично на она келхово Дванаесет панелно јајце од 1899 година. Јајцевата школка се отвора за да се покаже, во опремена кадифена преграда, изненадување, оксидиран сребрен индиски слон автомат со слонова коска од слонова коска, кој поддржува емајлиран турбаниран махут, седнат на златно украсена црвена и зелена гилоширана гума, емајлирана ткаенина. Секоја страна е поставена со три триаголно површински дијамантски чаури на извлекување, каде едната покрива клучалка. Кога е намотан со оригиналниот златен клуч, ситниот слон лебди напред, менувајќи ја тежината од едната до другата страна, цело време додека ја врти главата и ја мавта опашката. Јајцето има висина од 9,5   cm.[1]

Сопственост[уреди | уреди извор]

Едно од шесте келхови јајца, продадено на Морган во Париз од страна на А Ла Виљ Руси. Јајцето било продадено во 1929 година на приватен собирач од Соединетите држави.[1] Продадено во 1989 година од аукциската куќа „Christie's“ во Женева на Џоен Крок (вдовица на Реј Крок, поранешниот претседател на Мекдоналдс) од Сан Диего, Калифорнија за 3,1 милиони долари. Даниел Гросман, продавач на уметности во Њујорк, ја претставувал Џоен Крок на продажбата и тој останал на телефонот со неа во текот на наддавањето. Госпоѓица Крок подоцна изјавила за Њујорк Тајмс „Бев воодушевена кога ми кажаа дека сум купила јајце“. Таа неодамна ветила 1 милион долари на тринеделниот уметнички фестивал во Сан Диего во 1989 година „Богатства на Советскиот Сојуз“ и Јајцето биле 26-те фабержеови јајца на фестивалот.[2] Во 1997 година јајцето било понудено од „Christie's“ во Њујорк од збирката на Вилијам Казан, но не било продадено на најголема понуда од 2,8 милиони долари. Проценката на цената пред почетокот на аукцијата била 3,5 до 4,5 милиони долари.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Mieks Fabergé Eggs“. Wintraecken.nl. 3 април 2016. Посетено на 16 ноември 2018.
  2. RITA REIF (28 мај 1989). „ANTIQUES; Not Imperial, but Still Faberge“. The New York Times. Посетено на 19 април 2020.