Букет лилии (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Букет од лилии Часовник
Bouquet of lilies clock 01 by shakko.jpg
Година на изработка1899
НарачателАлександра Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или институционалнаПалатата на оружје, Москва
Дизајн и материјали
МастерМајкл Перкин
Употребен материјалоникс, дијамант, злато, сребро, платина
Висина27 centiметарs (11 ин)
Изненадувањерубин приврзок со роза-намалување на дијаманти

Букет од Лилии Часовник јајце (или на Мадона Лили Часовник јајце) е накит Велигденски јајца направени под надзор на рускатиот изработувач на накит Карл Фаберже во 1899 година за Царот Никола II како Велигденски подарок за неговата сопруга, царицата Александра Фјодоровна. Тоа во моментов се чува во  Палатата на оружјето во Москва, и тоа е еден од ретките Фабрежови јајца кои никогаш не ја напуштиле Русија.