Момини солзи (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Момини солзи
Fabergé egg Rome 03.JPG
Година на изработка1898
НарачателНикола III, подарен на Александра Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или институционалнаВиктор Векселберг
Фабержеов музеј
Година на стекнување2004
Дизајн и материјали
МастерМихаел Перхин
Употребен материјалзлато, дијамант, емајл, рубини, бисери
Висина15,1 см (затворено)
19,9 см (отворено)
Изненадувањепортрети на Никола II и големите војвотки Олга и Татјана

Момини солзи — царско Фабержеово јајце, едно од низата од педесет и две украсени јајца направени од страна на Петар Карл Фаберже за руското царско семејство. Било изработено и доставено во 1898 година од ателјистот на Фаберже, Михаел Перхин. Тоа е едно од двете јајца во југендстил (другото е Темјанушки). Јајцето било направено во чест на царицата Александра Фјодоровна.

Моментално е поседувано од еден од руските олигарси, Виктор Векселберг, а е чувано во Фабержеовиот музеј во Санкт Петербург, Русија.

Дизајн[уреди | уреди извор]

Јајцето е покриено со бисери и на врвот има розов емајл. Јајцето има постолје од зелено-златни ливчиња со обработени дијаманти. Златните момини солзи имаат зелени емајлирани ливчиња и цвеќиња направени од злато нафрлени со рубини, бисери и дијаманти.[1]

Изненадување[уреди | уреди извор]

Изненадувањето на ова јајце е подигнато над јајцето со вртење на копче од златен бисер. Кога целосно ќе се крене, видливи се три портрети под царската круна поставена со рубин: царот Никола II и неговите две најстари ќерки, големата војвотка Олга и големата војвотка Татјана, насликани на слонова коска од Јоханес Ценграф. Портретите се врамени во розови дијаманти и поткрепени со златни панели на кои е впишан датумот 31 јули 1898 година.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mieks Fabergé Eggs“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]