Кокошка со сафирен клун (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кокошка со сафирен клун
Година на изработка1886
НарачателАлександар III
ПримателМарија Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
непознато
Година на стекнувањеN/A
Дизајн и материјали
Мастернепознато
Употребен материјалзлато, сафир, дијамант
Висина8.2cm
Ширинанепознато

Фабержеово јајце „Кокошка со сафирен клун“ — декоративно јајце кое било изработено од страна на рускиот златар и филигран Карл Фаберже, по нарачка на руското царско семејство. Јајцето било направено по наредба на рускиот цар Александар III во 1886 година[1] и презентирано пред неговата сопруга Марија Фјодоровна. Ова јајце е едно од седумте кои во моментот се изгубени. Точниот дизајн на ова јајце не е познат бидејќи нема познати слики или илустрации на јајцето[1].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Lowes, Will; McCanless, Christel Ludewig (2001). Fabergé Eggs A Retrospective Encyclopedia. Lanham, Maryland: Scarecrow Press Inc. стр. 22. ISBN 0-8108-3946-6.