Розово кварцово јајце (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Розово крарцово јајце
Година на изработка1899
Нарачателнепознат
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
приватна збирка
Година на стекнувањенепозната
Дизајн и материјали
МастерМихаил Перхин
Употребен материјалзлато, сребро, платина, рубин, дијамант, кварц, оникс
Висина305mm
Изненадувањенема (часовник во јајцето)

Розовото кварцово јајце е велигденско јајце направено од Михаил Перхин под надзор на Карл Фаберже. Нарачката била од непознат приватен клиент во Санкт Петербург. Во моментов е во приватна збирка.[1][2][3]

Дизајн[уреди | уреди извор]

Розовото кварцово јајце е направен од злато, кварц и оникс и е украсено со сребро, платина, рубини, дијаманти. Во облик и стил е многу слично на јајцето Букет на лилјани, кое исто така го создал работникот мајстор Михаил Перхин во 1899 година, но за семејството на Николај Втори.[4] Сепак, според договорот меѓу Императорот на Русија и Карл Фаберже забранувајќи копии на империјалното јајце, постојат неколку разлики. „Розовото кварцово јајце“ е направено во облик на вазна од розов кварц, во која има букет од халкидонски лилјани, стеблата и лисјата од лилјани се направени од злато, а оревите се украсени со дијаманти. Од врвот на велигденското јајце, 12 златни линии заминуваат одозгора, делејќи ја површината за 12 часа.[5] Стрелката на часовникот е направена во облик на лак со стрела украсена со дијаманти. Јајцето се потпира на основа на црна оникс украсена со злато и дијаманти на кои е прикажана годината „1899“.[6]

Изненадување[уреди | уреди извор]

Јајцето нема некакво изненадување кога ќе се отвори, освен што го покажува часовникот вметнат во него.[2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Equal.lv“. Архивирано од изворникот на 29 април 2016. Посетено на 18 април 2020.
  2. 2,0 2,1 „Розовое кварцевое яйцо Фаберже 1899“. Архивирано од изворникот на 26 мај 2019. Посетено на 18 април 2020.
  3. „Matt & Andrej Koymasky - Fabergé Other Eggs 6“. Andrejkoymasky.com. Архивирано од изворникот на 4 март 2016. Посетено на 17 септември 2019.
  4. „Розовое кварцевое яйцо Фаберже 1899“. Faberge-eggs.info. 20 октомври 2008. Архивирано од изворникот на 26 мај 2019. Посетено на 18 април 2020.
  5. „FabergeGifts.com - Faberge Imperial Eggs, the perfect gift“. Fabergetheperfectgift.com. Архивирано од изворникот на 20 август 2018. Посетено на 18 април 2020.
  6. „Faberge Egg: Rose Quartz Egg on Black Onyx Base“. Store.exquisiteandrare.com. Посетено на 18 април 2020.