Детелина (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Детелина
Clover Leaf Egg
Година на изработка1902
НарачателНиколај II
ПримателАлександра Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Музеј на оружјето, Москва
Дизајн и материјали
МастерМихаил Перкин
Употребен материјалзлато, платина, рубин, дијаманти
Висина9.8 centiметарs (3.9 ин)
Изненадувањенепознато

Детелинафабержеово скапоцено јајце направено од работникот на Карл Фаберже, Михаил Перкин, во 1902 година за царот Николај II. Николај го презентирал како велигденски подарок на неговата сопруга Александра Фјодоровна. Во моментов се одржува во Музејот на оружјето на Кремљ во Москва, и е едно од ретките јајца на Фаберже кое никогаш не ја напуштило Русија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  • Faber, Toby. Faberge's Eggs: The Extraordinary Story of the Masterpieces That Outlived an Empire. Random House (2008) ISBN 1-4000-6550-X
  • Forbes, Christopher and Johann Georg Prinz von Hohenzollern. FABERGE; The Imperial Eggs. Prestel (1990). ASIN B000YA9GOM
  • Lowes, Will. Fabergé Eggs: A Retrospective Encyclopedia. Scarecrow Press (2001) ISBN 0-8108-3946-6
  • Snowman, A Kenneth. Carl Faberge: Goldsmith to the Imperial Court of Russia. Gramercy (1988) ISBN 0-517-40502-4

Надворешни врски[уреди | уреди извор]