Прејди на содржината

Јајце со пупка од роза (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Јајце со пупка од роза
Година на изработка1895
НарачателАлександра Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Фабержеов музеј Санкт Петербург, Русија
Година на стекнување2004
Дизајн и материјали
МастерМајкл Перкин
ИзненадувањеЗлатен венец, со дијаманти и рубини, и kabokon рубин (изгубен)

Јајце со пупка од роза — накит од скапоцени камења емајлирани во Велигденско јајце од страна на Мајкл Перкин под надзор на рускиот златар Петар Карл Фаберже во 1895 година,[1] за Никола II од Русија, кој го презентираше јајцеto на неговата сопруга, царицата Александра Фјодоровна.[1] Тоа било првото јајца кое Никола го претстави на Александра.

Изненадување[уреди | уреди извор]

Јајцето пупка со роза со изгубено изненадување

Јајцето се отвора како бонбоњера за да се открие жолто-емајлирана пупка од роза, во која две изненадувања првично биле содржани. Изненадувањата се водат за исчезнати, но тие беа златната круна, со дијаманти и рубини, и кабокон рубин приврзок.[2] Круната била наменета за Александра Фјодоровна за новата улога како царица на Русија, по пристапувањето на престолот на нејзиниот сопруг, Никола II од Русија.[3]

Историја[уреди | уреди извор]

По смртта на Александар III на Русија, неговиот син, Николас стапил во брак со Александра Фјодоровна , која подоцна станала царицата Александра на Русија, по пристапувањето на престолот на нејзиниот сопруг, Николај II на Русија.[3] Принцеза Аликс ја пропушти градината на Rosenhöhe, Дармштат , па така ова јајце ја потсетуваа на нив за време на нејзиниот прв Велигден со својот нов сопруг.[1] Познатата жолта роза во 1895 година беше жолта Кина чај роза кои се воведени од страна на Паркес од Кина, во 1824 година,и повторно изникнала во есен на поблаги градини од Санкт Петербург, каде што не е издржлив на дождови.[4]

Жолтите рози биле најмногу ценети во земјата на царицата. Јајцето било прегратка на отелотворениот неокласицизам, спротивно на доминацијата на современиот дизајн во крајот на 19 век.[1] Фаберже наплаќа 3.250 рубљи за јајца .[1]

Во 1917 година, јајцето било конфискувано од страна на Руската Привремена влада, а подоцна било продадено на Емануел Снешко на компанијата за накит Вартски околу 1927 година.[2] Тоа беше во сопственост од страна на Чарлс Парсонс во 1930 година, и се изгуби со децении, поради гласините дека било оштетена во брачен спор. Оваа штета што му помогна на Малком Форбс да го идентификуваат јајцето, кога тој го купил во 1985 година од страна на Фине Уметничкото општество во Лондон. Во 2004 година беше продаден како дел од Форбс колекцијата Виктор Велкерзбер. Велкерзберг купи некои девет кралски јајца од колекцијата, за речиси 100 милиони долари.[5]

Јајцето е сега дел од Виктор Векселберг колекцијата, во сопственост на Линк Тајмс Фондацијата, а сместена во Фаберже музејот во Санкт Петербург, Русија.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 „The Rosebud Egg, Chapter 4“. Faberge: Treasures of Imperial Russia. The Link of Times Foundation. 2005. Посетено на 2007-12-05.
  2. 2,0 2,1 Wintraecken, Annemiek (2016-05-30). „1895 Rosebud Egg“. Mieks Fabergé Eggs. Посетено на 2016-05-30.
  3. 3,0 3,1 „The Bay Tree Egg, Chapter 9“. Faberge: Treasures of Imperial Russia. The Link of Times Foundation. 2005. Посетено на 2007-12-05.
  4. Henry Curtis, Beauties of the Rose (1850-1853).
  5. Economides, Michael (2006-03-23). „Energy Security from Russia“. Energy Tribune. Архивирано од изворникот на 2007-12-09. Посетено на 2007-12-05.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]