Келхов шантеклер (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Келхов шантеклер
Година на изработка1904
НарачателАлександар Келч
ПримателБарбара Келч-Базанова
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Виктор Векселберг
Музеј на Фаберж во Петербург
Година на стекнување2004
Дизајн и материјали
МастерМихаел Перхин
Изненадувањеод горниот дел на јајцето се појавува петел со дијаманти

Келхов шантеклер е накит, емајлирано велигденско јајце направено од Михаел Перкин под надзор на рускиот накит мајстор Питер Карл Фаберже во 1904 година.[1] Тоа е направено за рускиот индустријалец Александар Фердинандович Келч, кој јајцето му го подарил на својата сопруга Барбара Келч-Базанова .

Изненадување[уреди | уреди извор]

По часот, во дијамантскиот сет на петел, се појавува одозгора јајцето, ги крива крилјата четири пати, ја кива главата трипати, ја гали цело време во текот на оваа рутина. Ова трае петнаесет секунди, пред чукне да часовникот на ѕвончето.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „The Kelch Chanticleer Egg, Chapter 14“. Fabergé: Treasures of Imperial Russia. The Link of Times Foundation. 2005. Архивирано од изворникот на August 23, 2007. Посетено на 2008-02-06.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]