Сино јајце-часовник со змеј (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сино јајце-часовник со змеј
Година на изработка1895
НарачателНиколај II
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Алберт II, Принцот од Монако
Година на стекнување2005
Дизајн и материјали
МастерМајкал Перкин
Употребен материјалзлато, енамел, дијамант
Висина183 mm (7 1/4 in)

Сино јајце-часовник со змeј — фабержеово јајце и едне од педесет и двете скапоцени камења направени во рамките под надзор на Петар Карл Фаберже за руското царското семејство. Ова јајце располага со часовник и е дизајнирано, копирано од страна на Фаберже за неговата Војвотката од Марлборо јајце во 1902 година. Повеќето Фаберже стипендии биле објавени пред 2008 година, околу доделувањето и создавањето на јајцето до 1887 година, иако со некои значајни резервации поради недоследности меѓу Сината змија часовникот јајце и современите описи на 1887 јајце. Во 2012 година повторно откривање на Третото Кралско јајце од 1887 година ,каде што се објави на светот во март 2014 година, и се потврдува теоријата дека Сината змијата часовник била направена и испорачана во 1895 година на тогашниот цар на Русија, Николај II. Таа во моментов е во сопственост на принцот Алберт Втори и се чува во Монако.

Опис[уреди | уреди извор]

За изработката на ова царско јајце е заслужен Мајкл Перикин од Фаберже продавницата. Јајцето стои на основа на злато, што е насликано во опалесцентен бело порцелански енемајл.. Три панели на основа на функција мотиви на покачено злато во четири бои, како претставник на науките и уметностите.[1] Змијата, во собата со дијаманти се свиткува на штандот за поврзување на базата на јајцето и нагоре кон неговиот центар. Главата и јазичната точка на змијата на час, е наведена во римски броеви на бела лента што тече околу јајцето во близина на врвот.[1] Оваа лента ротира во рамките на јајце да се укаже на тоа време, наместо змијата ротира околу јајцето. Ова прво јајце за царот од Фаберже со функција на часовник кој работи.[1] Поголемиот дел од јајцето е емајлирано во проѕирно сина и има дијамант начичкано злато на лентата и дизајни на ѕвонење на врвот и на дното на јајцето. На секоја страна од јајцето извајаното злато се справи со лакови во "Ц" форма, во прилог на јајцето на врвот во близина на врвот и на долната половина на јајцето, во близина на центарот. Синото змеј часовник јајце содржи сафир , додека описите за 1887 јајце од Русија, Историскиот архив , во 1917 година попис на конфискуваното царско богатство и пренос на документи за јајце во 1922 година да се пресели од Аничков палатата на Совнарком да ги опише содржаните сафири[1] Третото Кралско јајце се обнови во 2012 година, содржи сафири и постојано се вклопува во описот поврзано со јајцето од 1887 година.

Изненадување[уреди | уреди извор]

Бидејќи ова јајце е часовник кој работи, тоа не содржи изненадувања.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Lowes, Will; McCanless, Christel Ludewig (2001). Fabergé Eggs A Retrospective Encyclopedia. Lanham, Maryland: Scarecrow Press Inc. стр. 23. ISBN 0-8108-3946-6.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]