Прејди на содржината

Часовник (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Часовник
Податотека:FabergeClockEgg.jpg
Година на изработка1903
Нарачателнема податоци
Примателнема податоци
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Флагификациja,Русија, Москва, приватна колекција[1]
Дизајн и материјали
МастерМихаил Евлампиевич Перхин[1][2]
Употребен материјалбовенит, сребро
Висина95mm
ИзненадувањеРаботниот часовник поставен во јајцето[2]

„Часовник“ е јајце накит изработено од накит компанијата Карл Фаберж од мајсторот Михаил Евлампиевич Перхин во 1903 година. Се чува во приватна колекција во Москва (Русија). [1] [2] .

Позадина

[уреди | уреди извор]
  1. 1,0 1,1 1,2 „Коллекция яиц Фаберже“. Яйцо «Часы», 1903. equal.lv. Посетено на 2014-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 „Фаберже“. «Часы», яйцо Фаберже (1903). faberge-eggs.info. Архивирано од изворникот на 2014-07-14. Посетено на 2014-07-13.