Скандинавско јајце (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скандинавско
Година на изработка1899–1903
НарачателНепознат клиент од Санкт Петербург client
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Виктор Векселберг
Музеј Фаберже, Санкт Петербург
Година на стекнување2004
Дизајн и материјали
МастерМихаил Перхин
Употребен материјалЗлато, проѕирен јагодесто црвен емајл, дијаманти
Висина74 mm
ИзненадувањеЈајцето се отвора за да покаже емајлирана жолчка, кој содржи минијатурна квачка.

Скандинавското јајце е емајлирано велигденско јајце направено од Михаил Перхин под надзор на рускиот мајстор за накит Петер Карл Фаберже помеѓу 1899 и 1903 година.[1] Јајцето е направено за клиент во Санкт Петербург, едно од ретките јајца што не биле направени за руското императорско семејство.

Дизајн[уреди | уреди извор]

Јајцето се отвора за да се открие емајлирана жолчка, која содржи минијатурна квачка.[2]

Историја[уреди | уреди извор]

Пронајдено во банкарски сеф во Осло, во имотот на Марија Квислинг, вдовицата на фашистичкиот соработник во Втората светска војна, Видкун Квислинг,[3] јајцето било стекнато од Малком Форбс за неговата збирка во 1980-тите.

ЗбиркатаФорбс“ била продадена во 2004 година на Виктор Векселберг за скоро 100 милиони долари.[4]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Faberge - Treasures of Imperial Russia“. Архивирано од изворникот на 23 август 2007. Посетено на 19 април 2020.
  2. „Faberge - Treasures of Imperial Russia“. Архивирано од изворникот на 15 мај 2007. Посетено на 30 ноември 2007.
  3. „Mieks Fabergé Eggs“. Архивирано од изворникот на 2005-05-30. Посетено на 7 октомври 2019.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  4. Energy Tribune Архивирано на {{{2}}}.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]