Јајце со панели (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дванаесет панелно јајце
Година на изработка1899
НарачателАлександар Келх
ПримателВарвара Келх-Базанова
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Елизабета II
Година на стекнување1953, наследено од Мери од Тек
Дизајн и материјали
МастерМихаил Перхин
Употребен материјалЗлато, емајл, дијаманти
ИзненадувањеИзгубено

Јајцето со панели, познато и како Дванаесет панелно јајце, е накитено емајлирано велигденско јајце направено под надзор на рускиот мајстор накит Петер Карл Фаберже во 1899 година.[1] Јајцето е направено за Александар Келх, кој и го подарил на својата сопруга, Варвара Келх-Базанова.

Изработка[уреди | уреди извор]

Јајцето било создадено од мајсторот на Петер Карл Фаберже, Михаил Перхин (Русин, 1860-1903) и е изработено со жолто злато, триаголно површински дијаманти, квадратно површински дијаманти, проѕирен розов и зелен емајл и непроѕирна бела емајл. Горните и долните делови на Јајцето се поделени на шест панели по ленти со матирано злато, обложено со редови од розови романски рози со златни стебла и проѕирни зелени лисја. Неколку триаголно површински дијаманти се поставени во интервали со розети од дополнителни дијаманти го обиколува Јајцето во нејзиниот најширок дел. Секој крај на јајцето е завршен со концентрични кругови на дијаманти, златни и зелени емајлирани мотиви од лисја и розов емајл. горниот крај е центриран со медалјон што ги носи иницијалите БТК во скрипта под квадратно површински дијамант.; другиот крај има сличен, иако помал медалјон кој ја покажува годината „1899“. Изненадувањето е изгубено.[1]

Сопственост[уреди | уреди извор]

Ова е единственото келхово јајце што не било дел од предметите купени од парискиот накитџија Морган. Јајцето било купено некаде во 20-тите години на минатиот век и го купил А Ла Виељ Руси во Париз, најверојатно од Варвара Келх. Во 1933 година продадено од А Ла Виљ Руси, Париз. Подарено на Божиќ 1933 година од кралот Џорџ V од Обединетото Кралство како подарок за неговата сопруга кралицата Мери од Тек и останало дел од Кралската збирка на кралицата Елизабета Втора.[1] Другите фабержеови јајца во Кралската збирка вклучуваат:

1. Кошница со диви цвеќиња, 1901 година, Подарок на Николај Втори на императорката Александра Фјодоровна.

2. Колонада, 1910 година, Подарок на Николај Втори на императорката Александра Фјодоровна.

3. Мозаик, Подарок на Николај Втори на императорката Александра Фјодоровна .

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „Mieks Fabergé Eggs“. Wintraecken.nl. 3 април 2016. Посетено на 19 април 2020.