Сеќавање на Александар III (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сеќавање на Александар III
Година на изработка1909
НарачателНиколај II
ПримателМарија Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
изгубен
Дизајн и материјали
Употребен материјалнакит, емаијл
Висина95mm
Изненадувањеминијатурна златна биста на Александар III

Сеќавање на Александар III е јајце, скапоцен накит емајлирано во Велигденско јајце и направено под надзор на рускиот златар Петар Карл Фаберже во1909 година, за Николај II од Русија, кој го презентирал на неговата мајка, царицата Марија Фјодоровна .

Јајцето му оддава почит на Александар III од Русија, кој починал петнаесет години пред тоа, и е едно од трите јајца кои го одбележале Александар, заедно со портретите на Александар III и јајцата Александар III . Изненадувањето била минијатурна златна биста на Александар.[1]

Комеморативното јајце на Александар III е едно од шесте јајца на Империјал Фабержеовите јајца кои во моментот недостасуваат; и едно од само трите изгубени јајца за кои постои фотографија, а другите се Несесер од 1889 година и Кралот дански во 1903 година.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Mieks Fabergé Eggs“. Wintraecken.nl. 2016-04-02. Посетено на 2019-08-10.
  2. Krivoshey, Dmitry; Skurlov, Valentin; Nicholson, Nicholas B.A. (2017). „Fabergé: The Imperial "Empire" Egg of 1902“ (PDF). New York: Academia.edu. Посетено на 2019-11-23. Наводот journal бара |journal= (help)