Петел (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Петел (Фабержеово јајце)
Cockerel Fabergé egg.jpg
Година на изработка1900
НарачателМарија Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или институционалнаВиктор Векселберг
Година на стекнување2004
Дизајн и материјали
МастерМајкл Перкин
Употребен материјалзлато, дијамант, рубини, бисери, емајл
Висина20.3 см (отворено)
ИзненадувањеA moving bird

Петел (Фабержеово јајце),  (првично Кукавица часовник јајце) било направено од Питер Карл Фаберже во неговиот сет на јајца на Империал Фаберже. Јајцето било дадено во 1900 година од царот Николај II на царицата Марија Фјодоровна како подарок. Јајцето има механизам на врвот на задниот дел што му овозможува на птицата да излезе и да се движи. Јајцето е дел од колекцијата на Виктор Векселберг, сопственост на фондацијата "Врска на времињата", и е сместено во Фабричкиот музеј во Санкт Петербург, Русија.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]