Дански јубилеј (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дански јубилеј
Јајцето и изненадувањето
Година на изработка1903
НарачателНиколај II, подарен на Марија Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
изгубено
Дизајн и материјали
МастерМихаил Перхин
Употребен материјалзлато, дијамант, емајл
Изненадувањеминијатурни портрети на Кристијан IX Дански и Луиза од Хесен-Касел

Дански јубилеј (познато и како Кралско данско јајце) — императорско Фабержеово јајце, едно од низата од педесет и две украсени јајца направени од страна на Петер Карл Фаберже за руското императорско семејство. Било изработено и доставено во 1903 година од ателјистот на Фаберже, Михаил Перхин. Јајцето било направено во чест на мајката на императорот Николај II, Марија Фјодоровна.[1]

Тоа е едно од шесте Фабержеови јајца кои се моментално изгубено, за чие постоење се знае само од фотографија (едно од две такви); друго такво е јајцето Сеќавање на Александар III од 1909 година.[2][3]

Изненадување[уреди | уреди извор]

Јајцето содржи минијатурни портрети на Кристијан IX Дански и неговата жена, Луиза од Хесен-Касел, родителот на царицата Марија Фјодоровна.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Mieks Fabergé Eggs“. Wintraecken.nl. 2018-01-23. Посетено на 2019-11-24.
  2. Fabergé, Andrej KOYMASKY. Архивирано на 12 септември 2007 г.
  3. Krivoshey, Dmitry; Nicholson, Nicholas B. A.; Skurlov, Valentin (2017). „Fabergé: The Imperial "Empire" Egg of 1902“. New York: Academia.edu. Посетено на 2019-11-24.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]