Пеликан (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пеликан
Pelican (Fabergé egg).jpg
Година на изработка1898
НарачателНиколај II
ПримателМарија Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или институционалнаМузеј на ликовни уметности (Вирџинија)
Година на стекнување1947
Дизајн и материјали
МастерМихаил Перкин
Употребен материјалзлато, дијамант,
Висина10.2 см

Пеликанфабержеово велигденско јајце[1] скапоцени камења направено од работникот на Карл Фаберже, Михаил Перкин, во 1898 година[2]. Јајцето било направено за Николај II, кој го подарил на неговата мајка, царицата Марија Фјодоровна на Велигден во 1898 година[2].

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. [Virginia Museum of Fine Arts]
  2. 2,0 2,1 Mieks Fabergé Eggs

Надворешни врски[уреди | уреди извор]