Темјанушки (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Темјанушки
Pansy egg surprise.svg
Претстава на изненадувањето во јајцето
Година на изработка1899
НарачателНиколај II, подарен на Марија Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Матилда Греј Стрим
Година на стекнување1947
Дизајн и материјали
МастерМихаил Перхин
Употребен материјалзлато, сребро, дијамант, емајл, бисери
Висина14,6 см
Изненадувањесрце кое ги содржи портретите на семејството

Темјанушки — императорско Фабержеово јајце, едно од низата од педесет и две украсени јајца направени од страна на Петер Карл Фаберже за руското императорско семејство. Било изработено и доставено во 1899 година од ателјистот на Фаберже, Михаил Перхин. Јајцето било направено во чест на мајката на императорот Николај II, Марија Фјодоровна.

Тоа е едно од двете јајца во југендстил (другото е Момини солзи).

Дизајн[уреди | уреди извор]

Јајцето е направено од нефрит и има постолје направено од позлатено сребро во облик на гранки, кои се вртат околу подножјето на јајцето. Околу страните се наоѓаат пет темјанушки со емајлирани ливчиња. На врвот на јајцето е купола од нефрит, од каде излегува изненадувањето на јајцето.

Изненадување[уреди | уреди извор]

Кога копчето е притиснато се откриваат минијатури на императорското семејство. Читајќи вертикално, оние во првиот ред се:

  • големиот војвода Гиоргиј, најмладиот син на императорот и во тоа време престолонаследник
  • големиот војвода Александар, зет на императорот

Во вториот ред се:

  • самиот император
  • големата војвотка Ирина, единствената внука на императорот

Во третиот ред се:

  • големата војвотка Олга, првото дете на императорот
  • големата војвотка Татјана, нивното второ дете
  • големиот војвода Михаил, најмладиот брат на императорот

Во четвртиот ред се:

Во петтиот ред се:

  • големата војвотка Олга, сестра на императорот
  • големата војвотка Ксенија, сестра на императорот

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]