Прејди на содржината

Розово-виолетово јајце со три минијатури (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Розово-виолетово јајце со три минијатури
Година на изработка1897
НарачателНикола II
ПримателМарија Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Фабержеов музеј во Санкт Петербург
Година на стекнување2004
Дизајн и материјали
Употребен материјалдијаманти во облик на рози, црвен, зелен и бел емајл, бисери и водени бои на слонова коска
Висина8,2 см
ИзненадувањеРамка за фотографија во облик на срце

Розово-виолетово јајце со три минијатури — царско Фабержеово јајце, едно од низата од педесет и две украсени јајца направено под водство на Петар Карл Фаберже за руското царско семејство во 1898 година. Било создадено за царицата Марија Фјодоровна.

Едно од седумте јајца кои моментално се изгубени, Фаберже го наплатил од Николај II за 3.250 рубљи.[1]

Изненадување[уреди | уреди извор]

Изненадувањето, рамка за фотографија во облик на срце која се отвора како трилисна детелина која содржи три минијатурни портрети од Николај II, неговата сопруга, царицата Александра Фјодоровна и нивното прво дете, Олга Николаевна. Било направено од дијаманти во облик на рози, црвен, зелен и бел емајл, бисери и водени бои на слонова коска.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]