Прејди на содржината

Ренесанса (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Ренесанса — скапоцен накит, рубини во форма на Велигденско јајце направен од страна на Мајкл Перкин под надзор на рускиот златар Петар Карл Фаберже во 1894 година.[1] Јајцето било направено за Александар III од Русија, кој и го подарил, на неговата сопруга Марија Фјодоровна.[2]

ренесанса
Година на изработка1894
НарачателМарија Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Виктор Векселберг
Година на стекнување2004
Дизајн и материјали
МастерМајкл Перчин

Тоа било последно јајце кое што Александар и го поклонил на Марија Фјодоровна..[2]

Изненадување[уреди | уреди извор]

Изненадувањето е изгубено, но се шпекулира дека изненадување биле бисерите.[2] Друга теорија, од страна на Кристофер Форбс, е дека изненадување за јајцето ренесанса е на Воскресение , што совршено се вклопува искривувањето на школката на ренесансата јајце и има слична декорација врз порцеланска основа. Исто така, било покажано во 1902 година. Воскресение Фаберже јајцето нема инвентар број, кој ќе зборува во прилог на оваа теорија.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Александар III платил 4.750 рубљи за јајцето ренесанса, и било конфискувано од страна на Руската привремената влада во 1917 година. Тоа било продадено заедно со уште девет други јајца за 1.500 рубљи во Арманд Хамер.[1]

Огласени за продажба од страна на Хамер во 1937 година, тоа било продадено на Хари Клифтон продуцент.[3] Тоа било продадено во ноември 1949 година на Цвинглајн магнатите Џек и Бејл Лински.

Обидувајќи се да ја дадат својата Фаберже колекција на Метрополитен музејот, Линкси отфрли, како музејот не е заинтересиран за "Едвардиан декоративни ситници".[4] Потоа јајцето било продаден на Менхетен на антички дилери Веил Руси, каде што било купено од страна на Малком Форбс за неговата колекција на 15 мај 1965 година.[4]

Колекција на Форбс беше продадена во 2004 година на рускиот олигарх Виктор Векселберг. Векселберг купи девет Кралски јајца, како дел од колекцијата за речиси 100 милиони $.[5]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Faberge - Treasures of Imperial Russia
  2. 2,0 2,1 2,2 Mieks Fabergé Eggs
  3. Faberge's Eggs, Toby Faber, chapter 20, p.218, Pan Macmillan, 4 Sep 2008, ISBN 9780230713963
  4. 4,0 4,1 Matt & Andrej Koymasky - Fabergé Renaissance
  5. „Energy Tribune“. Архивирано од изворникот на 2014-06-06. Посетено на 2017-04-15.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]