Прејди на содржината

Зимско јајце (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Зимско јајце
Година на изработка1913
НарачателНиколај II
ПримателМарија Федоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Приватна колекција (Катар)
Дизајн и материјали
МастерАлма Пихл
Употребен материјалдијамант, кварц, платина, ортоклаз, злато, Демантоид
Висина10.2 cm
Изненадувањецветна кошничка

Зимското јајце е фабержево јајце, едно од серијата од педесет и две украсени јајца со скапоцени камења создадени од рускиот јувелир Питер Карл Фаберже. Тоа било Велигденски подарок од 1913 година за Царицата Марија Феодоровна од царот Николај II, кој секоја година имал постојан ред на две велигденски јајца, еден за неговата мајка и едно за неговата сопруга. Дизајнирано е од Алма Пихл.

Цената во 1913 година изнесувала 24.700 рубли, најскапото велигденско јајце некогаш направено. Јајцето ја напуштило Русија по револуцијата и завршило во збирката на г. Брајан Ледбрук, Еск. Првпат било продадено на аукција во 1994 година во "Кристи" во Женева за 5,6 милиони долари, светски рекорд во тоа време за фаберже, продадено на аукција.[1] Јајцето било продадено за 9,6 милиони долари на аукција на Кристи во Њујорк во 2002 година.[2] Известено е дека купувачот бил Хамад бин Калифа Ал Тани, емирот од Катар.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Winship, Frederick M. (April 17, 2002). „Faberge egg sold for record $9.58 million“. UPI. UPI. Посетено на 29 March 2016.
  2. Varoli, John (28 November 2007). „Rothschilds' Faberge Egg Fetches Record $16.5 Million (Update2)“. Bloomberg. Посетено на 2011-01-23.