Златно јајце со часовник (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Златно јајце со часовник
Third imperial Fabergé egg.svg
Јајцето „Златно јајце со часовник“
Година на изработка1887
НарачателАлександар III
ПримателМарија Фјодоровна
Моментален сопственик
Индивидуална или институционалнанеидентификуван приватен колекционер
Година на стекнување2014
Дизајн и материјали
МастерАвгуст Холмстрем
Употребен материјалскапоцени камења, злато, бел емајл, дијаманти
Висина82 мм
Изненадувањечасовник

Златно јајце со часовник — царско Фабержеово јајце, едно од низата од педесет и две украсени јајца направено од страна на Август Холмстрем под водство на Петар Карл Фаберже за руското царско семејство во 1887 година. Било изработено и доставено на тогашниот цар на Русија, Александар III, кој го подарил на својата сопруга Марија Фјодоровна на Велигден 1887 година. Јајцето било создадено во стил на Луј XVI и се состоело од 18 каратна златна кутија потпрено на златен прстен со брановити украси поставена на три нозе кои завршуваат како лавји шепи. На овие нозе се фестони од рози и ливчиња направени од различни обоени златни легури и во средината на секоја страна со овални сафири. Над секој сафир има златна машна украсена со низа ситни дијаманти, а на предната страна на јајцето има еден поголем дијамант.[1] Јајцето било изгубено со години, но повторно било откриено во 2012 година.[2] Повторното откривање на ова јајце било јавно објавено во повеќе статии од весниците во 2014 година.

Изненадување[уреди | уреди извор]

Часовник од 14 каратно златно со бел емајл и дијамант.

Изложби[уреди | уреди извор]

  • март 1902 г. во Санкт Петербург
  • 14–17 април 2014 во Лондон

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Кристел Меканлес (2017). „Fabergé Imperial Egg Chronology“. Fabergé Research Site. Архивирано од изворникот на 6 август 2017.
  2. Синг, Анита (18 март 2014). „The £20m Fabergé egg that was almost sold for scrap“. The Telegraph. Архивирано од изворникот на 28 мај 2014. Посетено на 1 јуни 2014.