Прејди на содржината

Воскресение Христово (Фабержеово јајце)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Воскресение Христово
Моментален сопственик
Индивидуална или
институционална
Виктор Велксерберг
Година на стекнување2004

Воскресение Христово јајцето е со скапоцени камења кварц камен кристал и се верува дека било направено од страна на Мајкл Перкин под надзор на рускот златар Петар Карл Фаберже некаде пред 1899 година.[1] Долго време се смета за посебно Фаберже јајце, и со тоа се претпоставува дека на јајцето воскресение , всушност му недостасува изненадување од ренесансата јајце.[1]

Јајцето го отсликува Исусовото воскресение, и тоа е само Фаберже јајце кое експлицитно се повикува на Велигден [2]

Историја[уреди | уреди извор]

Јајцето Воскресение го носи знакот на Мајкл Перкин и покажува дека тоа е направено во Санкт Петербург пред 1899 година.[1]

Долго време се сметало дека Фаберже јајцето, е признато како такво од водечките експерти Фаберже, и тоа не го носи инвативниот број. Се претпоставува дека од страна на Кристофер Форбс , на јајцето Воскресение му недостасува изненадување од ренесанса Фаберже јајце, како што совршено се вклопува искривување на лушпата на јајцето, и има слична декорација во енамел врз основата, и се одликува со бисер, кој е наведен во фактурата за јајце ренесансата, но не е присутна на тоа јајце.[1]

Јајцето Воскресение било купено во 1922 година од страна на дилер на уметност во Лондон, а потоа продадени на Кристи во 1934 година во сопственост на лородот Грантсхестер, што било купено од страна на делери на уметност на Менхетен Ла Виеле Русие. Во 1978 година, Ла Виеле Русие преговара за приватна продажба на јајцето Воскресение како прво кокошка јајце на Форбс колекција.

Во 2004 година, јајцето беше продадено како дел од колекцијата на Форбс на Виктор Векселберг. Тој ги купил деветте кралски велигденски јајца, како дел од колекцијата, за речиси 100 милиони долари.[3] Јајцето сега е сместено во Векселберт Фаберже музеј во Санкт Петербург, Русија.

Изненадување[уреди | уреди извор]

Нема изненадување во ова јајце, веројатно поради тоа што е самото изненадување.[2]

Поврзано[уреди | уреди извор]

=Наводи[уреди | уреди извор]

1890s works]]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:Fabergé egg

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „Fabrege Treasures of Imperial Russia“. Архивирано од изворникот 2013-09-21. Посетено на 2017-04-16.
  2. 2,0 2,1 Mieks Fabergé Eggs
  3. „Energy Tribune“. Архивирано од изворникот на 2014-06-06. Посетено на 2017-04-16.