Прејди на содржината

1 септември (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 септември
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 септември
1453  Гонсало Фернандес де Кордобашпански војсководец.
1566  Едвард Алејнанглиски глумец.
1588  Анри II — принц од Конде, француски благородник.
1653  Јохан Пахелбелгермански композитор.
1795  Џејмс Гордон Бенетамерикански издавач на весник.
1835  Вилијам Стенли Џевонс — англиски економист.
1854  Енгелберт Хумпердинк — германски композитор.
1856  Сергеј Виноградскируски научник.
1858  Трајко Китанчев — македонски општественик, литерат, револуционер, просветен работник.
1863  Александар Танев — генерал во бугарската армија.
1888  Андрија Штампархрватски физичар.
1896  А. Ч. Бхактиведанта Свами Прабхупада — индиски хиндуистички теолог.
1898  Димитар Талев — македонски и бугарски писател.
1899  Герман Дамовскикомунистички деец.
1906  Франц Библ — германски композитор.
1920  Ричард Фарнсворт — американски глумец.
1929  Ане Рамси — американска глумица.
1939  Лили Томлин — американска глумица и комичарка.
1940  Гордана Михаилова Бошнакоска — македонска поетеса, писателка и есеистка.
1942  Ц. J. Шери — американски писател.
1945  Харис Силајџиќ — босански политичар.
1948  Љубомир Цуцуловски — македонски филозоф.
1950  Филип Фулмеррагби-тренер.
1950  Михаил Фрадков — руски политичар и поранешен премиер на Русија.
1955  Брус Фокстон — англиски рок-музичар.
1957  Глорија Естефан — кубанско-американска пејачка.
1958  Сергеј Гармаш — руски и советски глумец.
1959  Кени Мајн — американски спортски новинар.
1960  Марко Млинариќ — југословенски и хрватски фудбалер.
1962  Руд Гулитхоландски фудбалер.
1966  Тим Хардавеј — американски кошаркар.
1970  Вана — хрватска поп-пејачка.
1980  Крис Ригот — англиски фудбалер.
1983  Хосе Антонио Рејесшпански фудбалер.
1983  Кирил Терзиев — бугарски борач.
1986  Гаел Монфис — француски тенисер.
1989  Бил Каулиц — германска поп-рок ѕвезда.
1989  Том Каулиц — германска поп-рок ѕвезда.
1989  Даниел Стариџ — англиски фудбалер.
1992  Кристјано Бираги — италијански фудбалер.
1994  Бијанка Рајан — американска пејачка.
1995  Мунир Ел Хадади — шпански фудбалер.
1995  Огњен Јарамаз — српски кошаркар.
1996  Итана Грбиќ — црногорска ракометарка.