17 септември (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 септември
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 септември
1922  Агостињо Нето — анголски политичар.
1552  Павле Vримски папа.
1890  Франце Бевк — словенечки писател.
1905  Владан Десница — југословенски писател.
1910  Франтишек Хрубин — чешки писател.
1923  Хенк Вилијамс — американски пејач и музичар.
1925  Миљенко Прохаска — хрватски композитор, музички продуцент и диригент.
1931  Ен Бенкрофт — американска глумица.
1945  Фил Џексон — американски кошаркар и тренер.
1948  Кемал Монтено — босански и југословенски поп-пејач.
1952  Виктор Савченко — советски боксер.
1954  Драган Симеуновиќ — српски фудбалски голман.
1956  Владимир Димов — македонски политичар.
1960  Дејмон Хил — британски возач, светски првак во „Формула 1“.
1968  Анастасија — американска поп-пејачка.
1971  Славко Голужа — хрватски ракометар и тренер.
1975  Џими Кенет Џонсон — американски автомобилски тркач.
1977  Ролан Гусев — руски фудбалер.
1977  Хуан Антонио Флеча — шпански велосипедист.
1985  Томаш Бердих — чешки тенисер.
1985  Александар Овечкин — руски хокеар.
1985  Мирза Телетовиќ — босански кошаркар.
1986  Фенг Лиминг — кинески кајакар.
1986  Паоло де Чеље — италијански фудбалер.