Прејди на содржината

29 септември (родени)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Поврзани статии: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 септември
Поврзани категории: родени на: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31 септември
1571  Микеланџело Меризи да Караваџо — италијански барокен сликар.
1758  Хорацио Нелсон — британски адмирал.
1864  Мигел де Унамуно — шпански писател и филозоф.
1881  Лудвиг фон Мизес — австриско-американски економист.
1895  Харолд Хотелинг — американски математичар, статистичар и економист.
1901  Енрико Ферми — италијански физичар.
1904  Николај Алексеевич Островски — руски писател.
1912  Микеланџело Антониони — италијански режисер.
1913  Силвио Пјола — италијански фудбалер.
1922  Александар Зиновјев — руски филозоф, социолог, есеист и книжевен сатиричар.
1922  Олга Јевриќ — српска скулпторка.
1935  Џери Ли Луис — американски рокенрол-музичар.
1936  Силвио Берлускони — италијански деловник и политичар.
1939  Џим Бакстер — шкотски фудбалер.
1943  Волфганг Оверат — германски фудбалер.
1943  Лех Валенса — претседател на Полска.
1950  Вилсон Џони — хрватски и југословенски фудбалер.
1953  Анте Чачиќ — хрватски фудбалски тренер.
1956  Себастијан Коу — британски атлетичар.
1960  Џон Паксон — американски кошаркар.
1976  Андриј Шевченко — украински фудбалер.
1984  Пер Мертезакер — германски фудбалер.
1988  Кевин Дурант — американски кошаркар.
1989  Јевхен Конопјанка — украински фудбалер.
1995  Матијас Лесор — француски кошаркар.