Список на освојувачи на олимписки медали во тенис

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Flickr - Carine06 - Andy Murray (1).jpg Serena Williams wins Gold cropped.jpg
Енди Мари и Серена Вилијамс
ги освоија златните медали на
Летните олимписки игри 2012

Тенисот како олимписки спорт бил воведен на Летните олимписки игри 1896, одржани во Атина. Во премиерното издание, биле одиграни само две дисциплини: поединечно и во двојки за мажи. На жените им било дозволено да учествуваат на Летните олимписки игри 1900 во дисциплините поединечно и мешани двојки. Помеѓу 1928 и 1988, тенисот не бил вклучен во официјалната програма на олимписките игри. Како показен спорт, тенисот бил на програмата на игрите во 1968 и во 1984 година. На официјалната програма тенисот бил вратен на Летните олимписки игри 1988.

Кетлин Меккејн Годфри е апсолутна рекордерка по бројот на освоени олимписки медали, со освоен еден златен, два сребрени, и два бронзени медали. Шест играчи имаат освоено четири медали, од кои сестрите Серена Вилијамс и Венус Вилијамс, кои ја предводат табелата на медали со освоени четири златни медали.

Официјална програма[уреди | уреди извор]

Поединечно (мажи)[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Атина 1896
подробно
 Џон Пајус Боланд (GBR)  Дионисиос Касдаглис (GRE)  Момчило Тапавица (HUN)
 Константинос Паспатис (GRE)
Париз 1900
подробно
 Лоренс Доерти (GBR)  Харолд Махони (GBR)  Реџиналд Доерти (GBR)
 Артур Норис (GBR)
Сент Луис 1904
подробно
 Билс Рајт (USA)  Роберт Лирој (USA)  Алфонзо Бел (USA)
 Едгар Леонард (USA)
Лондон 1908
подробно
 Џозаја Ричи (GBR)  Ото Фројтзхајм (GER)  Вилберфорс Ивс (GBR)
Стокхолм 1912
подробно
 Чарлс Винслоу (RSA)  Харолд Китсон (RSA)  Оскар Крузер (GER)
Антверпен 1920
подробно
 Луис Рејмонд (RSA)  Ичија Кумагае (JPN)  Чарлс Винслоу (RSA)
Париз 1924
подробно
 Винсент Ричардс (USA)  Анри Коше (FRA)  Умберто Де Морпурго (ITA)
1928–1984 Не е вклучен во официјалната програма
Сеул 1988
подробно
 Милослав Мечир (TCH)  Тим Мајоте (USA)  Стефан Едберг (SWE)
 Бред Гилберт (USA)
Барселона 1992
подробно
 Марк Росе (SUI)  Хорди Аресе (ESP)  Андреј Черкасов (EUN)
 Горан Иванишевиќ (CRO)
Атланта 1996
подробно
 Андре Агаси (USA)  Серхи Бругера (ESP)  Леандер Паеш (IND)
Сиднеј 2000
подробно
 Евгениј Кафелников (RUS)  Томи Хас (GER)  Арно ди Пасквал (FRA)
Атина 2004
подробно
 Николас Масу (CHI)  Марди Фиш (USA)  Фернандо Гонзалез (CHI)
Пекинг 2008
подробно
 Рафаел Надал (ESP)  Фернандо Гонзалез (CHI)  Новак Ѓоковиќ (SRB)
Лондон 2012
подробно
 Енди Мари (GBR)  Роџер Федерер (SUI)  Хуан Мартин дел Потро (ARG)

Поединечно (жени)[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Париз 1900
подробно
 Шарлота Купер (GBR)  Хелен Прево (FRA)  Мерион Џонс (USA)
 Хедвига Розенбаумова (BOH)
Сент Луис 1904 не е вклучен во официјалната програма
Лондон 1908
подробно
 Доротеа Ламберт Чамберс (GBR)  Дора Бутбај (GBR)  Џоан Винч (GBR)
Стокхолм 1912
подробно
 Маргарет Брокди (FRA)  Доротеа Керинг (GER)  Мола Бјурстедт (NOR)
Антверпен 1920
подробно
 Сузан Ленглен (FRA)  Дороти Холман (GBR)  Кетлин Меккејн Годфри (GBR)
Париз 1924
подробно
 Хелен Вилс (USA)  Џули Власто (FRA)  Кетлин Меккејн Годфри (GBR)
1928–1984 не е вклучен во официјалната програма
Сеул 1988
подробно
 Штефи Граф (FRG)  Габриела Сабатини (ARG)  Зина Гарисон (USA)
 Мануела Малеева (BUL)
Барселона 1992
подробно
 Џенифер Капријати (USA)  Штефи Граф (GER)  Мери Џо Ферндез (USA)
 Аранча Санчез Викарио (ESP)
Атланта 1996
подробно
 Линдси Девенпорт (USA)  Аранча Санчез Викарио (ESP)  Јана Новотна (CZE)
Сиднеј 2000
подробно
 Венус Вилијамс (USA)  Елена Дементиева (RUS)  Моника Селеш (USA)
Атина 2004
подробно
 Жастин Анин-Арден (BEL)  Амели Моресмо (FRA)  Алиша Молик (AUS)
Пекинг 2008
подробно
 Елена Дементиева (RUS)  Динара Сафина (RUS)  Вера Ѕвонарева (RUS)
Лондон 2012
подробно
 Серена Вилијамс (USA)  Марија Шарапова (RUS)  Викторија Азаренка (BLR)

Двојки (мажи)[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Атина1896
подробно
 Џон Пајус Боланд (GBR) и
 Фридрих Траун (GER)
 Деметриос Петрококинос и
Дионисиос Касдаглис (GRE)
 Едвин Флак (AUS) и
 Џорџ Робертсон (GBR)
Париз 1900
подробно
 Лоренс Доерти и
Реџиналд Доерти (GBR)
 Макс Декужи (FRA) и
 Басил Спалдинг де Гармеднија (USA)
 Жорж де ла Шапел и
Андре Прево (FRA)
 Харолд Малони и
Артур Норис (GBR)
Сент Луис 1904
подробно
 Едгар Леонард и
Билс Рајт (USA)
 Алфонзо Бел и
Роберт Лирој (USA)
 Јозеф Веар и
Ален Вест (USA)
 Кларенс Гембл и
Артур Веар (USA)
Лондон 1908
подробно
 Џорџ Хилјард и
Реџиналд Доерти (GBR)
 Џозаја Ричи и
Џејмс Парки (GBR)
 Клемен Казалет и
Чарлс Диксон (GBR)
Стокхолм 1912
подробно
 Хари Китсон и
Чарлс Винслоу (RSA)
 Артур Зборзил и
Фриц Пипес (AUT)
 Алберт Канеt и
Едуард Мени Де Маранг (FRA)
Антверпен 1920
подробно
 Освалд Турнбул и
Максвел Вуснам (GBR)
 Ичија Кумагае и
Сеичиро Кашио (JPN)
 Макс Декужи и
Пјер Албаран (FRA)
Париз 1924
подробно
 Винсент Ричардс и
Франсис Хантер (USA)
 Жак Брунгон и
Анри Коше (FRA)
 Жан Боротра и
Рене Лакост (FRA)
1928–1984 не е вклучен во официјалната програма
Сеул 1988
подробно
 Кен Флах и
Роберт Сегусо (USA)
 Емилио Санчез и
Серхио Касал (ESP)
 Милослав Мечир и
Милан Шрејбер (TCH)
 Стефан Едберг и
Андерс Јерид (SWE)
Барселона 1992
подробно
 Борис Бекер и
Михаел Штих (GER)
 Вејн Фереира и
Пиет Норвал (RSA)
 Хавиер Франа и
Кристијан Миниуси (ARG)
 Горан Иванишевиќ и
Горан Прпиќ (CRO)
Атланта 1996
подробно
 Тод Вудбриџ и
Марк Вудфорд (AUS)
 Нил Брод и
Тим Хенман (GBR)
 Марк-Кевин Гелнер и
Давид Приносил (GER)
Сиднеј 2000
подробно
 Себастиен Ларо и
Даниел Нестор (CAN)
 Тод Вудбриџ и
Марк Вудфорд (AUS)
 Алекс Кореча и
Алберт Коста (ESP)
Атина 2004
подробно
 Фернандо Гонзалез и
Николас Масу (CHI)
 Николас Кифер и
Рајнер Шитлер (GER)
 Марио Анчиќ и
Иван Љубичиќ (CRO)
Пекинг 2008
подробно
 Роџер Федерер и
Станислас Вавринка (SUI)
 Симон Аспелин и
Томас Јохансон (SWE)
 Боб Брајан и
Мајк Брајан (USA)
Лондон 2012
подробно
 Боб Брајан и
Мајк Брајан (USA)
 Микаел Лодра и
Жо-Вилфрид Цонга (FRA)
 Жулијен Бенето и
Ришар Гаске (FRA)

Двојки (жени)[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Антверпен 1920
подробно
 Маргарет Мекнер и
Кити Меккејн (GBR)
 Џералдин Бимиш и
Дороти Холман (GBR)
 Сузан Ленглен и
Елизабет Дајен (FRA)
Париз 1924
подробно
 Хејзел Вајтман и
Хелен Вилс (USA)
 Филис Ковел и
Кити Меккејн (GBR)
 Дороти Шеперд-Барон и
Евелин Колјер (GBR)
1928–1984 не е вклучен во официјалната програма
Сеул 1988
подробно
 Пем Шривер и
Зина Гарисон (USA)
 Јана Новотна и
Хелена Сукова (TCH)
 Елизабет Смајли и
Венди Турнбул (AUS)
 Штефи Граф и
Клаудија Коде-Килш (FRG)
Барселона 1992
подробно
 Џиџи Фернандез и
Мери Џо Фернадез (USA)
 Кончита Мартинез и
Аранча Санчез Викарио (ESP)
 Рејчел Меккилан и
Никол Брадтке (AUS)
 Лејла Месхи и
Наташа Ѕверева (EUN)
Атланта 1996
подробно
 Џиџи фернадез и
Мери Џо Фернадез (USA)
 Јана Новотна и
Хелена Сукова (CZE)
 Кончита Мартинез и
Аранча Санчез Викарио (ESP)
Сиднеј 2000
подробно
 Серена Вилијамс и
Венус Вилијамс (USA)
 Кристи Богерт и
Миријам Ореманс (NED)
 Елс Каленс и
Доминик Ван Руст (BEL)
Атина 2004
подробно
 Ли Тинг и
Сун Тиантиан (CHN)
 Кончита Мартинез и
Вирџинија Руано Пасквал (ESP)
 Паола Суарез и
Патрисија Тарабини (ARG)
Пекинг 2008
подробно
 Серена Вилијамс и
Венус Вилијамс (USA)
 Анабел Медина Гаригес и
Вирџинија Руано Пасквал (ESP)
 Јан Зи и
Жи Женг (CHN)
Лондон 2012
подробно
 Серена Вилијамс и
Венус Вилијамс (USA)
 Андреа Хлавацкова и
Луси Храдецка (CZE)
 Марија Кириленко и
Надија Петрова (RUS)

Мешани двојки[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Париз 1900
подробно
 Шарлота Купер и
Реџиналд Доерти (GBR)
 Хелен Прево (FRA) и
 Харолд Махони (GBR)
 Мерион Џонс (USA) и
 Лоренс Доерти (GBR)
 Хедвига Розенбаумова (BOH) и
 Арчибалд Варден (GBR)
1904–1908 не е вклучен во официјалната програма
Стокхолм 1912
подробно
 Доротеа Керинг и
Ханрих Шомбургк (GER)
 Сигрид Фик и
Гунар Сетервол (SWE)
 Маргарет Брокди и
Албер Кане (FRA)
Антверпен 1920
подробно
 Сузан Ленглен и
Макс Декужи (FRA)
 Кетлин Меккејн Годфри и
Максвел Вуснам (GBR)
 Милада Скрбкова и
Ладислав Жемља (TCH)
Париз 1924
подробно
 Хејзел Вајтмен и
Норис Вилијамс (USA)
 Мерион Џесуп и
Винсент Ричардс (USA)
 Корнеија Буман и
Хендрик Тимер (NED)
1928–2008 не е вклучен во официјалната програма
Лондон 2012
подробно
 Викторија Азаренка и
Макс Мирњи (BLR)
 Лора Робсон и
Енди Мари (GBR)
 Лиза Рејмонд и
Мајк Брајан (USA)

Прекинати дисциплини[уреди | уреди извор]

Поединечно во сала (мажи)[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Лондон 1908
подробно
 Артур Гор (GBR)  Џорџ Каридија (GBR)  Џозаја Ричи (GBR)
Стокхолм 1912
подробно
 Андре Гобер (FRA)  Чарлс Диксон (GBR)  Тони Вилдинг (ANZ)

Поединечно во сала (жени)[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Лондон 1908
подробно
 Гвендолин Истлејк-Смит (GBR)  Алис Грин (GBR)  Марта Адлерстреле (SWE)
Стокхолм 1912
подробно
 Едит Ханам (GBR)  Софија Кастеншолд (DEN)  Мабел Партон (GBR)

Двојки во сала (мажи)[уреди | уреди извор]

Games Злато Сребро Бронза
Лондон 1908
подробно
 Херберт Барет и
Артур Гор (GBR)
 Џорџ Каридија и
Џорџ Симонд (GBR)
 Волмар Бострем и
Гунар Сетервол (SWE)
Стокхолм 1912
подробно
 Морис Гермот и
Андре Гобер (FRA)
 Карл Кемпе и
Гунар Сетевол (SWE)
 Алфред Бимиш и
Чарлс Диксон (GBR)

Двојки во сала (мешани)[уреди | уреди извор]

Игри Злато Сребро Бронза
Стокхолм 1912
подробно
 Едит Ханам и
Чарлс Диксон (GBR)
 Хелен Аичисон и
Херберт Барет (GBR)
 Сигурд Фик и
Гунар Сетервол (SWE)

Освојувачи на најмногу медали[уреди | уреди извор]

Ранг Тенисер Држава Олимпијади Златни Сребрени Бронзени Вкупно
1 Кетлин Меккејн Годфри  Велика Британија (GBR) 1920–1924 1 2 2 5
2 Серена Вилијамс  САД (USA) 2000–2012 4 0 0 4
2 Венус Вилијамс  САД (USA) 2000–2012 4 0 0 4
4 Реџиналд Доерти  Велика Британија (GBR) 1900–1908 3 0 1 4
5 Чарлс Диксон  Велика Британија (GBR) 1908–1912 1 1 2 4
6 Аранча Санчез Викарио  Шпанија (ESP) 1992–1996 0 2 2 4
7 Гунар Сетервол  Шведска (SWE) 1908–1912 0 2 2 4

Тринаесет играчи имаат освоено по три медали и триесет и девет играчи по два медали.

Табела на медали[уреди | уреди извор]

Место Земја Злато Сребро Бронза Вкупно
1  САД (USA) 20 5 11 36
2  Велика Британија (GBR) 16 14 12 42
3  Франција (FRA) 5 6 8 19
4  ЈАР (RSA) 3 2 1 6
5  Германија (GER) 2 5 2 9
6  Русија (RUS) 2 3 2 7
7  Чиле (CHI) 2 1 1 4
8  Швајцарија (SUI) 2 1 0 3
9  Шпанија (ESP) 1 7 3 11
10  Мешовита екипа (ZZX) 1 2 3 6
11  Австралија (AUS) 1 1 3 5
12  Чехословачка (TCH) 1 1 2 4
13  Белорусија (BLR) 1 0 1 2
 Белгија (BEL) 1 0 1 2
 Кина (CHN) 1 0 1 2
 Западна Германија (FRG) 1 0 1 2
17  Канада (CAN) 1 0 0 1
18  Шведска (SWE) 0 3 5 8
19  Чешка (CZE) 0 2 1 3
20  Јапонија (JPN) 0 2 0 2
21  Аргентина (ARG) 0 1 3 4
22  Грција (GRE) 0 2 1 3
 Холандија (NED) 0 1 1 2
24  Австрија (AUT) 0 1 0 1
 Данска (DEN) 0 1 0 1
26  Хрватска (CRO) 0 0 3 3
27  Обединета екипа (EUN) 0 0 2 2
28  Австралазија (ANZ) 0 0 1 1
 Бохемија (BOH) 0 0 1 1
 Бугарија (BUL) 0 0 1 1
 Унгарија (HUN) 0 0 1 1
 Индија (IND) 0 0 1 1
 Италија (ITA) 0 0 1 1
 Норвешка (NOR) 0 0 1 1
 Србија (SRB) 0 0 1 1

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]