Шарлота Купер

Од Википедија — слободната енциклопедија

Шарлота Рајнегл Купер (22 септември 1870 - 10 октомври 1966) била англиска тенисерка којашто го освоила тенискиот турнир Вимблдон 5 пати, а уште 5 играла во финалето, но загубила. Шарлота Купер последната титула ја освоила во 1908 година, со 37 години и 282 дена што е рекордна возраст и денес. Таа е позната и по тоа што е првата спортистка којашто освоила златен медал на Олимписките игри. Тоа го сторила на Летните олимписки игри - 1900 одржани во Париз.

Популарната „Шети“ на игрите во Париз освоила 2 злата. Најпрвин тоа го сторила во поединечна конкуренција, а потоа и во мешани двојки чиј партнер бил Реџиналд Доерти.

На 12 јануари 1901, Шарлота се омажила со Алфред Стери. Таа продолжила да игра тенис со новото презима и постигнала фантастични резултати во првата деценија на XX век. Во 1908 година, со нејзиното петто и последно освојување на неофицијалното светско првенство во тенис Вимблдон станала најстарата негова освојувачка.

„Шети“ играла тенис и во своите 50-ти години.

Целиот свој живо го поминала во Велика Британија, а умрела во 1966 година, на 96 години во Хеленсбург, Шкотска.

Победи на Вимблдон[уреди | уреди извор]

Година Првенство Противник во финалето Резултат во финалето
1895 Вимблдон Flag of the United Kingdom (3-5).svg Хелен Џексон 7–5, 8–6
1896 Вимблдон (2) Flag of the United Kingdom (3-5).svg Алис Симпсон Пикеринг 6–2, 6–3
1898 Вимблдон (3) Flag of the United Kingdom (3-5).svg Лујза Мартин 6–4, 6–4
1901 Вимблдон (4) Flag of the United Kingdom (3-5).svg Бланч Бингли Хилјард 6–2, 6–2
1908 Вимблдон (5) Flag of the United Kingdom (3-5).svg Ањес Мортон 6–4, 6–4

Останати учества во финале на Вимблдон[уреди | уреди извор]

Година Првенство Противник во финалето Резултат во финалето
1897 Вомблдон Flag of the United Kingdom (3-5).svg Бланч Бингли Хилјард 7–5, 5–7, 2–6
1899 Вимблдон Flag of the United Kingdom (3-5).svg Бланч Бингли Хилјард 2–6, 3–6
1900 Вимблдон Flag of the United Kingdom (3-5).svg Бланч Бингли Хилјард 6–4, 4–6, 4–6
1902 Вимблдон Flag of the United Kingdom (3-5).svg Мариел Роб 5–7, 1–6
1904 Вимблдон Flag of the United Kingdom (3-5).svg Доротеја Даглас 0–6, 3–6