Прејди на содржината

Томас Јохансон

Од Википедија — слободната енциклопедија
Томас Јохансон

Карл Томас Кони Јохан (24 март 1975) е шведски пензиониран професионален тенисер и тренер. На 10 мај 2002 година, тој го достигнал 7то место на светско рангирање во поединечна конкуренција на Здружението на тениски професионалци (ATP). Најдобрите моменти во неговата кариера во поединечна конкуренција вклучуваат Гренд слем титула на Австралија Опен во 2002 година и титула на АТП Мастерс турнирите и тоа на Мастерсот во Канада во 1999 година. Тој, исто така, освоил и сребрен медал на Летните олимписки игри 2008 во конкуренција на машки двојки, каде партнер му бил Сајмон Аспелин.

Почнувајќи од јули 2021 година, Јохансон е последниот Швеѓанец кој победил голем турнир во поединечна конкуренција.

Карл бил тренер на Дејвид Гофин и тоа до крајот на 2020 година.

Тениска кариера

[уреди | уреди извор]

Јохансон почнал да игра тенис на петгодишна возраст со својот татко Кристер. Во 1989 година, станал европски шампион до 14 годишна возраст во поединечна конкуренција и ја освоил титулата во двојки (заедно со Магнус Норман). Дури и кога го повредил десниот лакт додека играл на тенискиот турнир во Оринџ Боул на позраст 16 години во 1991 година, тој собрал сили и сепак успеал да стигне до финалето, губејќи од Шпанецот Гонсало Коралес. Заврши на 10то место на светската јуниорска ранг-листа во 1993 година.

Професионална кариера

[уреди | уреди извор]

Истата таа 1993 година тој се приклучил на професионалните турнири, но сепак станал професионалец дури следната година. Тој успеал да освои 9 титули на највисоко ниво во поединечна конкуренција и 1 титула во двојки, вклучително и Мастерсот во Канада во 1999 година кога го победил светскиот рекет број 4 во тоа време Јевгени Кафелников. Подоцна неочекувано го освоил Австралија опен во 2002 година (додека претходно никогаш не напредувал повеќе од четвртфинале во неговите претходни 24 Гренд слемови) откако ги победил Јакобо Дијаз, Маркус Хипфл, Јунес Ел Ајнауи, Адријан Воинеа, Јонас Бјоркман и Јиржи Новак пред да успее да го победи големиот противник во финалето, Марат Сафин, и тоа во четири сета. Јохансон станал првиот шведски играч кој освоил Гренд Слем откако Стефан Едберг ја освоил титулата на САД Опен во 1992 година. Карл бил и првиот Швеѓанец кој се искачил на највисокото место на Австралија Опен како по неговиот идол од детството Матс Виландер. Виландер тоа го сторил во 1988 година.

Повредата на коленото на Јохансон му претставувала голема пречка во половина од сезоната 2002 и скоро целата 2003 година, и затоа тој не бил во можност да се натпреварува во полн капацитет дури до почетокот на 2004 година. Многу луѓе не биле сигурни дека Јохансон ќе може повторно да се натпреварува поради сериозноста на повредата. Во 2005 година, тој се вратил и станал првиот шведски играч кој стигнал до полуфиналето на Вимблдон секако по легендата Едберг од 1993 година. До полуфиналето тој имал загубено само еден сет, а во полуфиналето загубил од вториот носител Енди Родик во четири сетови кој траел 2 часа и 59 минути, а резултатот бил 7–6 (8–6), 2–6, 6–7 (8–10), 6–7 (5–7).

При крајот на сезоната, Јохансон ја освоил својата 9та и последна титула на АТП турнирот во Санкт Петербург, победувајќи го Николас Кифер.

Во 2006 година, Швеѓанецот се мачел низ целата сезона откако на почетокот од истата претрпел нова повреда, овојпат на окото. Најдобрите моменти во сезоната му биле стигнувањето до 4то коло на Австралија опен (каде што загубил од хрватот Иван Љубичиќ). Неговата прва титула во двојки му била во Баштад, Шведска со сонародникот Јонас Бјоркман. Подоцна тој го загубил турнирот во Санкт Петербург, иако бил бранител од претходната сезона загубил од Марио Анчиќ.

На Летните олимписки игри во Пекинг 2008 година стигнал до финалето во двојки со Сајмон Аспелин, каде што загубил од швајцарскиот тим составен од Роџер Федерер и Станислас Вавринка губејќи во 4 сета.

Од 6 март 2009 година, тој го држи рекордот во Дејвис купот во својата кариерата, а тоа бил 18 одиграни натпревари и 15 победи, а во поединечна конкуренција имал резултат од 17 одиграни и само 12 загубени натпревари. Тој играл за Шведска секоја година освен 2003 година (кога бил надвор од терените поради повреда скоро цела сезона). За својата земја играл од 1998 година. Карл во кариерата имал вкупен резултат од 356 одиграни натпревари и од нив 292 победи.

Тој се пензионирал во јуни 2009 година по 15годишна успешна кариера.

Личен живот

[уреди | уреди извор]

Неговиот идол додека растел бил Матс Виландер, кој бил капитен на шведскиот Дејвис куп тим. Карл бил исто така и добар играч на голф и флорбал (хокеј на тврда подлога), како и љубител на хокеј на мраз. Тој постигнал два гола и асистирал за уште еден во победата со резултат од 6–5 на АТП ѕвездите против играчите на Националната хокеарска лига во хокеј на мраз. Овој настан се играл на улиците на Монтреал во 2001 година. Се оженил со Жизела Калтенчер на 3 декември 2005 година.

Карл е спонзориран од фирмата Dunlop Sport и тоа за рекети и спортска облека како и од адидас за спортски патики. Тој користел силно модифициран Dunlop Pro Revelation рекет „paintjobbed“.

Значајни финалиња

[уреди | уреди извор]

Грен слем финалиња

[уреди | уреди извор]

Поединечна конкуренција: 1 (1 титула)

[уреди | уреди извор]
Исход Година Првенство Површина Противник Резултат
Победа 2002 година Австралија опен Тврда Русија Марат Сафин 3–6, 6–4, 6–4, 7–6 (7–4)

Финале на АТП Мастерс турнири

[уреди | уреди извор]

Сингл: 1 (1 титула)

[уреди | уреди извор]
Исход Година Првенство Површина Противник Резултат
Победа 1999 година Мастерс во Канада Тврда Русија Јевгени Кафелников 1–6, 6–3, 6–3

Олимпијада

[уреди | уреди извор]

Двојки (парови): 1 (1 сребро)

[уреди | уреди извор]
Резултат година Турнир Површина Партнер Противници Резултат
Сребрена 2008 година Олимпијада во Пекинг Тврда ШведскаСимон Аспелин Швајцарија Роџер Федерер
Швајцарија Стен Вавринка
3–6, 4–6, 7–6 (7–4), 3–6

Финалиња во кариерата на АТП

[уреди | уреди извор]

Сингл: 14 (9 титули, 5 второпласиран)

[уреди | уреди извор]
Легенда
Грен слем турнири (1–0)
Финале на светски турнири на АТП (0–0)
АТП светски турнири Мастерс 1000 (1–0)
АТП светски турнири 500 серија (0–0)
АТП светски турнири 250 серија (7–5)
Финале на различна подлога
Тврда (4–2)
Земја (0-0)
Трева (2-1)
Тепих - синтелон (3–2)
Резултат Победа/Пораз Датум Турнир Површина Противник Резултат
Победа 1–0 март 1997 година Копенхаген, Данска Тепих - синтелон (i) Чешка Мартин Дам 6–4, 3–6, 6–2
Победа 2–0 март 1997 година Санкт Петербург, Русија Тепих - синтелон (i) Италија Ренцо Фурлан 6–3, 6–4
Пораз 2–1 март 1998 година Ротердам, Холандија Тепих - синтелон(i) Холандија Јан Зимеринк 6–7 (2–7), 2–6
Пораз 2–2 ноември 1998 година Стокхолм, Шведска Тврда (i) САД Тод Мартин 3–6, 4–6, 4–6
Победа 3–2 август 1999 година Монтреал, Канада Тврда Русија Јевгени Кафелников 1–6, 6–3, 6–3
Победа 4–2 ноември 2000 година Стокхолм, Шведска Тврда (i) Русија Јевгени Кафелников 6–2, 6–4, 6–4
Победа 5–2 јуни 2001 година Хале, Германија Трева Франција Фабрис Санторо 6–3, 6–7 (5–7), 6–2
Победа 6–2 јуни 2001 година Нотингем, Велика Британија Трева Израел Харел Леви 7–5, 6–3
Победа 7–2 јануари 2002 година Австралија опен, Австралија Тврда Русија Марат Сафин 3–6, 6–4, 6–4, 7–6 (7–4)
Пораз 7–3 јуни 2004 година Нотингем, Велика Британија Трева Тајланд Парадорн Срихафан 6–1, 6–7 (4–7), 3–6
Победа 8–3 октомври 2004 година Стокхолм, Шведска Тврда (i) САД Андре Агаси 3–6, 6–3, 7–6 (7–4)
Победа 9–3 октомври 2005 година Санкт Петербург, Русија Тепих - синтелон (i) Германија Николас Кифер 6–4, 6–2
Пораз 9–4 октомври 2006 година Санкт Петербург, Русија Тепих - синтелон(i) Хрватска Марио Анчиќ 5–7, 6–7 (2–7)
Пораз 9–5 октомври 2007 година Стокхолм, Шведска Тврда (i) Хрватска Иво Карловиќ 3–6, 6–3, 1–6

Двојки: 2 (1 титула, 1 вицешампион)

[уреди | уреди извор]
Легенда
Грен слем турнири (0–0)
Финале на светската турнеја на АТП (0–0)
АТП светска турнеја Мастерс 1000 (0–0)
Летни олимписки игри (0–1)
АТП светска турнеја 500 серија (0–0)
АТП светска турнеја 250 серија (1–0)
Финалиња на различни подлоги
Тврда(0–1)
Земја(1-0)
Трева (0-0)
Тепих - синтелон (0–0)
Резултат Победа/Пораз Датум Турнир Површина Партнер Противници Резултат
Победа 1–0 јули 2006 година Бастад, Шведска Земја Шведска Јонас Бјоркман Германија Кристофер Кас
Австрија Оливер Марах
6-3, 4-6, [10-4]
Пораз 1–1 август 2008 година Летни олимписки игри, Кина Тврда Шведска Симон Аспелин ШвајцаријаРоџер Федерер
Швајцарија Станислас Вавринка
3–6, 4–6, 7–6 (7–4), 3–6

Временски рокови за изведба

[уреди | уреди извор]

Слободни

[уреди | уреди извор]

Натпреварите од Дејвис купот се вклучени во статистиката.

Професионална Кариера
Турнири 1993 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 SR Победа–Пораз
Гренд слем турнири
Австралија опен апстиненција 1 коло апстиненција 2 коло 2 коло 1 коло 1 коло 2 коло 3 коло победа апстиненција 1 коло 4 коло 4 коло 2 коло 1 коло апстиненција 1 / 13 19–12
Франција опен апстиненција квалификации 1 коло 1 коло 2 коло 1 коло 1 коло апстиненција 2 коло 1 коло 2 коло апстиненција апстиненција 2 коло 1 коло 1 коло 1 коло апстиненција 0 / 11 4–11
Вимблдон апстиненција апстиненција апстиненција 4 коло 2 коло 3 коло 2 коло 4 коло 2 коло 1 коло апстиненција 3 коло полу финале 1 коло 1 коло 2 коло апстиненција 0 / 12 19–12
САД опен апстиненција квалификации 2 коло апстиненција 2 коло 1 коло четврт финале апстиненција четврт финале 4 коло апстиненција апстиненција 3 коло 2 коло 1 коло 3 коло 1 коло апстиненција 0 / 10 17–10
победи - порази 0–0 0–1 0–1 6–4 2–4 6–4 1–2 9–4 6–4 8–2 0–0 4–3 10–4 3–4 3–4 1–4 0–0 1 / 46 59–45
Година и првенства
Тенис Мастерс куп Не се квалификувал RR Не се квалификувал 0 / 1 0–1
АТП Светски турнир Мастерс 1000
Индијанс Велс Мастерс апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 коло 2 коло 2 коло 1 коло апстиненција 2 коло 2 коло апстиненција 3 коло 2 коло апстиненција 0 / 8 7–8
Мајами Мастерс апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 коло 1 коло 4 коло 4 коло апстиненција 1 коло четврт финале апстиненција 2 коло 3 коло кавлификации 1 коло 0 / 8 10–8
Монте Карло Мастерс апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло 1 коло 1 коло 1 коло 1 коло четврт финале апстиненција апстиненција 1 коло апстиненција 1 коло апстиненција апстиненција 0 / 8 3–8
Хамбург Мастерс апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло 1 коло четврт финале 2 коло апстиненција апстиненција 1 коло 1 коло апстиненција апстиненција NMS 0 / 6 4–6
Рим Мастерс апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 коло 1 коло 1 коло 1 коло 1 коло 1 коло апстиненција апстиненција 2 коло 2 коло апстиненција апстиненција апстиненција 0 / 8 3–8
Канада Мастерс апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција победа 2 коло 2 коло 2 коло апстиненција полу

финале

2 коло 3 коло апстиненција 2 коло апстиненција 1 / 8 17–7
Синсинати Мастерс апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 коло четврт финале 1 коло 1 коло 1 коло 1 коло апстиненција 2R 1 коло 1 коло апстиненција 1 коло апстиненција 0 / 10 5–10
Мадрид Мастерс не е одржан турнирот 3 коло апстиненција апстиненција 3 коло апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 0 / 2 2–2
Штутгард Мастерс апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 1 коло 3 коло 1 коло 2 коло 2 коло не е одржан турнирот 0 / 5 3–5
Париз Мастерс апстиненција апстиненција апстиненција апстиненција 2 коло 2 коло 1 коло апстиненција четврт финале 3 коло апстиненција 1 коло 3 коло 2 коло квалификации 2 коло A A 0 / 8 7–8
победи - порази 0–0 0–0 0–0 0–0 3–5 6–5 7–8 3–8 9–9 9–9 0–0 6–5 7–9 4–5 3–3 4–4 0–0 1 / 71 61–70
Статистика за кариера
Финалиња 0 0 0 0 2 2 1 1 2 1 0 2 1 1 1 0 0 14
Титули 0 0 0 0 2 0 1 1 2 1 0 1 1 0 0 0 0 9
Тврда Победи - порази 0–0 0–1 0–1 13–10 15–13 24–13 16–13 17–17 26–16 17–12 0–0 19–13 19–14 5–7 19–14 10–12 0–0 200–156
Земја победи - порази 0–0 0–1 0–1 4–5 1–6 2–6 1–7 1–5 4–5 7–7 0–0 1–2 8–6 1–6 4–5 3–7 0–0 37–69
Трева победи - порази 0–0 0–0 0–0 4–2 1–3 4–3 1–1 3–3 11–1 2–2 0–0 6–3 10–3 0–3 0–3 2–3 0–0 46–30
Тепих - синтелон победи - порази 2–1 0–0 1–1 7–4 15–5 15–9 4–4 1–1 5–3 3–3 0–0 3–3 9–2 4–2 4–2 0–0 1–1 74–41
Сооднос победи и порази 2–1 0–2 1–3 28–21 32–27 45–31 22–25 22–26 46–25 29–24 0–0 29–21 48–25 10–18 27–24 15–22 1–1 357–296
победи во проценти 67% 0% 25% 57% 54% 59% 47% 46% 65% 55% 58% 66% 36% 53% 41% 50% 54.67%
Годишен пласман 422 486 117 60 39 17 39 39 18 14 30 13 71 62 136 601

Топ 10 победи

[уреди | уреди извор]
Сезона 1993 година 1994 година 1995 година 1996 година 1997 година 1998 година 1999 година 2000 година 2001 година 2002 година 2003 година 2004 година 2005 година 2006 година 2007 година 2008 година 2009 година Вкупно
Победи 0 0 0 1 0 6 2 4 6 0 0 2 3 0 2 1 0 27
# Играчи Рангиран

противник

Место Подлога Пласман Резултат моментален личен ранкинг
1996
1. Холандија Ричард Крајчек 8 Сингапур, Сингапур Тепих - синтелон(i) четврт финале 5–7, 7–6(7–3), ret. 93
1998
2. Шведска Јонас Бјоркман 4 Антверпен, Белгија Тврда (i) 1 коло 6–1, 6–2 40
3. Русија Јевгени Кафелников 4 Ротердам, Холандија Тепих - синтелонi) 1 коло 7–6(7–5), 6–2 34
4. Шпанија Карлос Моја 5 Индијанаполис САД Тврда 2 коло 6–7(5–7), 6–0, 6–1 34
5. Холандија Ричард Крајчек 5 САД опен, Њујорк, САД Тврда 3 коло 6–7(5–7), 5–4, ret. 33
6. Шпанија Карлос Моја 5 Дејвис куп Стокхолм, Шведска Тепих - синтелон(i) игра во група (секој со секого) 7–5, 7–6(7–4), 7–6(8–6) 22
7. Чешка Петр Корда 10 Штутгард, Германија Тврда(i) 2 коло 6–2, 6–4 21
1999
8. Русија Јевгени Кафелников 2 Лондон, Обединето Кралство Тепих - синтелон(i) четврт финале 6–2, 7–6(7–5) 19
9. Русија Јевгени Кафелников 4 Монтреал, Канада Тврда финале 1–6, 6–3, 6–3 22
2000
10. Русија Јевгени Кафелников 5 Вимблдон, Лондон, Обединето Кралство Трева 2 коло 6–1, 7–6(7–0), 6–4 57
11. Шведска Томас Енквист 9 Стокхолм, Шведска Тврда(i) 1 коло 6–2, 6–2 57
12. Шведска Магнус Норман 4 Стокхолм, Шведска Тврда(i) полу финале 7–6(7–4), 6–2 57
13. Русија Јевгени Кафелников 5 Stockholm, Sweden Тврда (i) финале 6–2, 6–4, 6–4 57
2001
14. Русија Јевгени Кафелников 7 Дубаи, Обединети Арапски Емирати Тврда 2 коло 7–6(7–4), 7–5 31
15. Русија Марат Сафин 2 Индијан Велс, САД Тврда 1 коло 7–5, 7–5 26
16. Бразил Густаво Куертен 1 Мајами, САД Тврда 3 коло 6–3, 4–6, 6–4 25
17. Русија Јевгени Кафелников 6 Дејвис куп Малме, Шведска Тврда(i) игра во група (секој со секого) 6–4, 1–6, 7–6(12–10), 3–6, 6–2 25
18. Русија Јевгени Кафелников 7 Хале, Германија Трева полу финале 6–3, 5–7, 6–2 19
19. Австралија Пат Рафтер 4 Дејвис куп Сиднеј, Австралија Тврда игра во група (секој со секого) 3–6, 6–7(8–10), 6–3, 6–2, 6–3 17
2004
20. Аргентина Гастон Гаудио 10 САД опен, Њујорк, САД Тврда 2 коло 6–3, 2–6, 6–4, 6–4 61
21. САД Андре Агаси 7 Стокхолм,

Шведска

Тврда (i) финале 3–6, 6–3, 7–6(7–4) 42
2005
22. Шведска Јоаким Јохансон 9 Ротердам, Холандија Тврда (i) 2 коло 6–4, 6–4 29
23. Шпанија Карлос Моја 6 Мајами, САД Тврда 3 коло 7–6(8–6), 3–6, 6–2 27
24. Обединето Кралство Тим Хенман 9 Квинс клуб, Лондон, Обединето Кралство Трева четврт финале 6–4, 6–4 20
2007
25. САД Џејмс Блејк 7 Дејвис куп Готембург, Шведска Тврда (i) игра во група (секој со секого) 6–4, 6–2, 3–6, 6–3 56
26. САД Џејмс Блејк 7 Стокхолм, Шведска Тврда (i) полу финале 3–6, 6–1, 7–6(7–3) 55
2008
27. Шпанија Давид Ферер 5 Мајами, САД Тврда 2 коло 6–4, 7–5 60

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]