Прејди на содржината

Михаел Штих

Од Википедија — слободната енциклопедија

Михаел Детлеф Штих (германски: Michael Detlef Stich, 18 октомври 1968)[1] е поранешен германски тенисер .

Тениска кариера[уреди | уреди извор]

Штих постигнал најголем успех во својата кариера освојувајќи го Гранд-Сламот турнир на Вимблдон во 1991 година кога го победил Борис Бекер во три сета. Двапати тој стигнал до финалето на Гренд Слем, 1994 во УС Опен, кога загубил на четири сетови на Андре Агаси и во 1996 година на Францускиот Опен, кога загубил од Евгениј Кафескиков. Во 1992 година тој освои златен медал на Олимписките игри во Барселона во двојки со Бекер. Тој е највисоко рангиран играч на списокот на АТП. Тој е еден од ретките тенисери кои имаат позитивни врски со победата и поразот против Пит Сампрас со 5-4 во победи.[2]

Гранд слем финале[уреди | уреди извор]

Победник (1)[уреди | уреди извор]

Година Турнир Противник Резултатот во финалето
1991 година . Вимблдон Борис Бекер 6-4, 7-6, 6-4
Година Турнир Противник Резултатот во финалето
1994 година . Отворено американско првенство Андре Агаси 1-6, 6-7, 7-5
1996 година . Отворено првенство во Франција Евгениј Кафескиков 6-7, 5-7, 6-7

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „archiv.rhein-zeitung.de“. archiv.rhein-zeitung.de. Архивирано од изворникот на 2013-12-19. Посетено на 25 мај 2012.
  2. „www.atpworldtour.com“. www.atpworldtour.com. Архивирано од изворникот на 27 февруари 2015. Посетено на 26 мај 2012.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]