Св. Пречиста (Кривогаштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Св. Пречиста
археолошко наоѓалиште
Св. Пречиста is located in Археолошки локалитет во Македонија
Св. Пречиста
Св. Пречиста
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′9″N 21°19′59″E / 41.33583° СГШ; 21.33306° ИГД / 41.33583; 21.33306Координати: 41°20′9″N 21°19′59″E / 41.33583° СГШ; 21.33306° ИГД / 41.33583; 21.33306
Основни податоци
Име Св. Пречиста
Место Кривогаштани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (црква).svg црква Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период непознат период
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Св. Пречиста — археолошки локалитет во прилепското село Кривогаштани. Локалитетот поради неистраженоста не е датиран и најверојатно преставува локалитет од типот на црква со некропола. Во 1951-1957 македонскиот антрополог Јован Ф. Трифуноски при своите истражувања забележал дека во близина на патот што води за соседното село Пресил се забалежуваат гробови, а во нивна непозредна близина и телеми од црква. Денес на тоа место се наоѓа црквата „Воведение на Пресвета Богородица“.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998
  2. 2,0 2,1 2,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069