Селска Црква (Боротино)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селска Црква
археолошко наоѓалиште
Селска Црква is located in Македонија
Селска Црква
Местоположба на Селска Црква во Македонија
Местоположба 41°17′23.6″N 21°23′42.4″E / 41.289889° СГШ; 21.395111° ИГД / 41.289889; 21.395111Координати: 41°17′23.6″N 21°23′42.4″E / 41.289889° СГШ; 21.395111° ИГД / 41.289889; 21.395111
Основни податоци
Место Боротино
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Селска Цркваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Боротино. Претставува осамен наод од римско време. Се наоѓа во припратата на селската црква „Св. Марена“, каде се чува мермерна статуа без глава и дел од градите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998