Момироско Чукаре

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Момироско Чукаре
археолошко наоѓалиште
Момироско Чукаре is located in Археолошки локалитет во Македонија
Момироско Чукаре
Момироско Чукаре
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917Координати: 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917
Основни податоци
Име Момироско Чукаре
Место Врбјани, Прилепско
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (некропола).svg некропола

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Момироско Чукаре — археолошки локалитет во прилепското село Врбјани. Локалитетот претставува некропола од железно време. Се наоѓа на околу 600 м од јужната страна на селото, а на левата страна од патот за селото Обршани се издига мала тумба на која нема археолошки траги по површината.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998