Крајни Ѕид (Кривогаштани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Крајни Ѕид
археолошко наоѓалиште
Крајни Ѕид is located in Археолошки локалитет во Македонија
Крајни Ѕид
Крајни Ѕид
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°20′9″N 21°19′59″E / 41.33583° СГШ; 21.33306° ИГД / 41.33583; 21.33306Координати: 41°20′9″N 21°19′59″E / 41.33583° СГШ; 21.33306° ИГД / 41.33583; 21.33306
Основни податоци
Име Крајни Ѕид
Место Кривогаштани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод

Период римско време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Крајни Ѕид или Крајни Рид — археолошки локалитет во прилепското село Кривогаштани. Се наоѓа во непосредната близина на селото, во нива на локален жител, каде се пронајдени статуета од бронза со оловен постамент и монети. Наодите се чуваат во Заводот и музеј во Прилеп.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998