Чукариња (Врбјани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Чукариња
археолошко наоѓалиште
Чукариња is located in Археолошки локалитет во Македонија
Чукариња
Чукариња
(Грешка во скриптата: Нема модул наречен „Location map/old“.)
Местоположба 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917Координати: 41°19′54″N 21°23′21″E / 41.33167° СГШ; 21.38917° ИГД / 41.33167; 21.38917
Основни податоци
Име Чукариња
Место Врбјани, Прилепско
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (тумул).svg тумул

Период железно време
Портал „Археологија“  • Проект „Археомак“

Чукариња— археолошки локалитет во прилепското село Врбјани. Локалитетот претставува тумул од железно време. Се наоѓа на 1 км западно од селото и на 500 м југоисточно од современиот пат Прилеп-Крушево, каде има два тумула со пречник во основата од околу 30 м и зачувана височина од 1,5 м, оддалечени еден од друг околу 400 м.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеогрофско проучавоњо, Београд 1998