Селска Црква (Крушеани)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Селска Црква
археолошко наоѓалиште
Селска Црква is located in Македонија
Селска Црква
Местоположба на Селска Црква во Македонија
Местоположба 41°18′36.3″N 21°20′52.9″E / 41.310083° СГШ; 21.348028° ИГД / 41.310083; 21.348028Координати: 41°18′36.3″N 21°20′52.9″E / 41.310083° СГШ; 21.348028° ИГД / 41.310083; 21.348028
Основни податоци
Место Крушеани
Општина Кривогаштани
Тип

Археомак 2.0 графички знак (осамен наод).svg осамен наод


Период римско време
Портал „Археологија“

Селска Цркваархеолошко наоѓалиште во прилепското село Крушеани. Се наоѓа од надворешната страна на црквата „Св. Атанасиј“, каде има вѕидана надгробна плоча со релјефна претстава на жена што стои меѓу два коњаника. Над релјефот има оштетен старогрчки натпис.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Коцо, Димче (1996). Археолошка карта на Република Македонија. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069
  2. 2,0 2,1 2,2 Јован Ф. Трифуновски, Битољско - Прилепска котлина, Антропогеографска проучавања, Београд 1998